Karty graficzne są najtańsze od blisko półtora roku

Wiele wskazuje na to, że sytuacja na rynku kart graficznych powoli zaczyna wracać do normy. Według doniesień serwisu 3DCenter, najnowsze GPU AMD i Nvidii są aktualnie najtańsze od początku 2021 r.

Wielu graczy wciąż czeka na normalizację sytuacji na rynku kart graficznych, wyczekując odpowiedniego momentu na zakup wybranego układu. Analitycy z serwisu 3DCenter przekonują, że szaleństwo cenowe w segmencie GPU powoli zmierza do końca, co widać po wycenach poszczególnych modeli.

Analiza ofert niemieckich sklepów z elektroniką wskazuje na to, że ceny układów graficznych z rodzin GeForce RTX 3000 oraz Radeon RX 6000 są wyższe odpowiednio o 41 i 35 proc. od sugerowanej wyceny producentów. To oczywiście nadal zauważalnie wyżej od tego, jak powinna prezentować się sytuacja na rynku, ale jednocześnie mamy do czynienia z najniższymi cenami od stycznia ubiegłego roku.

Ceny najnowszych układów graficznych od Nvidii i AMD spadają regularnie od grudnia 2021 r., kiedy to oferty w sklepach były wyższe o ponad 80% od cen sugerowanych. To także sytuacja znacznie lepsza od rekordowego maja ubiegłego roku, gdzie ten współczynnik wynosił aż 216 proc.

Znacząco poprawia się także dostępność kart graficznych – tyczy się to zarówno topowych modeli, takich jak GeForce RTX 3080 czy Radeon RX 6800 XT, jak i najtańszych. Wiele wskazuje na to, że wpływ na sytuację na rynku mają zarówno stosunkowo niskie ceny kryptowalut, jak i stale zwiększające się dostawy nowych układów, pozwalające na obniżkę cen GPU.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *