Karty graficzne są najtańsze od blisko półtora roku

Wiele wskazuje na to, że sytuacja na rynku kart graficznych powoli zaczyna wracać do normy. Według doniesień serwisu 3DCenter, najnowsze GPU AMD i Nvidii są aktualnie najtańsze od początku 2021 r.

Wielu graczy wciąż czeka na normalizację sytuacji na rynku kart graficznych, wyczekując odpowiedniego momentu na zakup wybranego układu. Analitycy z serwisu 3DCenter przekonują, że szaleństwo cenowe w segmencie GPU powoli zmierza do końca, co widać po wycenach poszczególnych modeli.

Analiza ofert niemieckich sklepów z elektroniką wskazuje na to, że ceny układów graficznych z rodzin GeForce RTX 3000 oraz Radeon RX 6000 są wyższe odpowiednio o 41 i 35 proc. od sugerowanej wyceny producentów. To oczywiście nadal zauważalnie wyżej od tego, jak powinna prezentować się sytuacja na rynku, ale jednocześnie mamy do czynienia z najniższymi cenami od stycznia ubiegłego roku.

Ceny najnowszych układów graficznych od Nvidii i AMD spadają regularnie od grudnia 2021 r., kiedy to oferty w sklepach były wyższe o ponad 80% od cen sugerowanych. To także sytuacja znacznie lepsza od rekordowego maja ubiegłego roku, gdzie ten współczynnik wynosił aż 216 proc.

Znacząco poprawia się także dostępność kart graficznych – tyczy się to zarówno topowych modeli, takich jak GeForce RTX 3080 czy Radeon RX 6800 XT, jak i najtańszych. Wiele wskazuje na to, że wpływ na sytuację na rynku mają zarówno stosunkowo niskie ceny kryptowalut, jak i stale zwiększające się dostawy nowych układów, pozwalające na obniżkę cen GPU.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Inne

Twój e-PIT – jak łatwo rozliczyć podatek przez internet?

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *