Karty graficzne są najtańsze od blisko półtora roku

Wiele wskazuje na to, że sytuacja na rynku kart graficznych powoli zaczyna wracać do normy. Według doniesień serwisu 3DCenter, najnowsze GPU AMD i Nvidii są aktualnie najtańsze od początku 2021 r.

Wielu graczy wciąż czeka na normalizację sytuacji na rynku kart graficznych, wyczekując odpowiedniego momentu na zakup wybranego układu. Analitycy z serwisu 3DCenter przekonują, że szaleństwo cenowe w segmencie GPU powoli zmierza do końca, co widać po wycenach poszczególnych modeli.

Analiza ofert niemieckich sklepów z elektroniką wskazuje na to, że ceny układów graficznych z rodzin GeForce RTX 3000 oraz Radeon RX 6000 są wyższe odpowiednio o 41 i 35 proc. od sugerowanej wyceny producentów. To oczywiście nadal zauważalnie wyżej od tego, jak powinna prezentować się sytuacja na rynku, ale jednocześnie mamy do czynienia z najniższymi cenami od stycznia ubiegłego roku.

Ceny najnowszych układów graficznych od Nvidii i AMD spadają regularnie od grudnia 2021 r., kiedy to oferty w sklepach były wyższe o ponad 80% od cen sugerowanych. To także sytuacja znacznie lepsza od rekordowego maja ubiegłego roku, gdzie ten współczynnik wynosił aż 216 proc.

Znacząco poprawia się także dostępność kart graficznych – tyczy się to zarówno topowych modeli, takich jak GeForce RTX 3080 czy Radeon RX 6800 XT, jak i najtańszych. Wiele wskazuje na to, że wpływ na sytuację na rynku mają zarówno stosunkowo niskie ceny kryptowalut, jak i stale zwiększające się dostawy nowych układów, pozwalające na obniżkę cen GPU.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Poradnik: Zabezpiecz swój dom – masz w nim masę urządzeń podatnych na ataki cyberprzestępców

Polacy mają w swoich gospodarstwach domowych coraz więcej urządzeń elektronicznych podłączonych do internetu. Choć wciąż mówimy o kilkunastu lub kilkudziesięciu sprzętach – a nie kilkuset, jak to przewidywano w pewnych badaniach – niekwestionowanie zauważalny jest wzrost ich liczby. Z tego względu należy podjąć wszelkie kroki, by zabezpieczyć swoją domową sieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *