Karty graficzne są najtańsze od blisko półtora roku

Wiele wskazuje na to, że sytuacja na rynku kart graficznych powoli zaczyna wracać do normy. Według doniesień serwisu 3DCenter, najnowsze GPU AMD i Nvidii są aktualnie najtańsze od początku 2021 r.

Wielu graczy wciąż czeka na normalizację sytuacji na rynku kart graficznych, wyczekując odpowiedniego momentu na zakup wybranego układu. Analitycy z serwisu 3DCenter przekonują, że szaleństwo cenowe w segmencie GPU powoli zmierza do końca, co widać po wycenach poszczególnych modeli.

Analiza ofert niemieckich sklepów z elektroniką wskazuje na to, że ceny układów graficznych z rodzin GeForce RTX 3000 oraz Radeon RX 6000 są wyższe odpowiednio o 41 i 35 proc. od sugerowanej wyceny producentów. To oczywiście nadal zauważalnie wyżej od tego, jak powinna prezentować się sytuacja na rynku, ale jednocześnie mamy do czynienia z najniższymi cenami od stycznia ubiegłego roku.

Ceny najnowszych układów graficznych od Nvidii i AMD spadają regularnie od grudnia 2021 r., kiedy to oferty w sklepach były wyższe o ponad 80% od cen sugerowanych. To także sytuacja znacznie lepsza od rekordowego maja ubiegłego roku, gdzie ten współczynnik wynosił aż 216 proc.

Znacząco poprawia się także dostępność kart graficznych – tyczy się to zarówno topowych modeli, takich jak GeForce RTX 3080 czy Radeon RX 6800 XT, jak i najtańszych. Wiele wskazuje na to, że wpływ na sytuację na rynku mają zarówno stosunkowo niskie ceny kryptowalut, jak i stale zwiększające się dostawy nowych układów, pozwalające na obniżkę cen GPU.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *