Każdy smartfon można podsłuchać. Wystarczy sprytny trik z akcelerometrem

Ataki bocznokanałowe to fascynująca sprawa. Przyznajcie, pomysły takie jak wykorzystanie regulacji prędkości obrotowej wentylatorów komputera do przesyłania danych alfabetem Morse’a robią wrażenie. Oto kolejny z nich. Nie mniej zaskakujący, za to potencjalnie niebezpieczny, bo pozwala napastnikowi podsłuchiwać rozmowy. W pewnym sensie.

EarSpy, jak nazwano nową technikę, to opracowany przez zespół amerykańskich naukowców algorytm, który treść rozmowy potrafi wyczytać z danych zebranych przez akcelerometr. Deklarowana efektywność metody wynosi co prawda raptem 56 proc., czyli nie jest perfekcyjna, ale ponoć wiele zależy od wykorzystanego modelu smartfonu. Rzecz jasna, im bardziej precyzyjne ma czujniki, tym większe jest prawdopodobieństwo udanego ataku.

Dźwięk z głośnika generuje drgania, a te można odczytać

Konkretniej, rejestruje je właśnie akcelerometr, jak wiadomo, odpowiedzialny w telefonie za pomiar przyspieszenia liniowego lub kątowego. A mówiąc bardziej obrazowo: ocenę położenia sprzętu w przestrzeni.

Zespół badaczy z z Texas A&M University, Temple University, New Jersey Institute of Technology, Rutgers University i University of Dayton zauważył, że sensory montowane we współczesnych modelach są na tyle dokładne, by wykryć również nieznaczne drgania powstające wskutek prowadzonej rozmowy.

Utworzone w ten sposób spektrogramy są ponoć całkowicie wystarczające do oceny płci (dokładność 98 proc.) czy pochodzenia etnicznego rozmówcy, przez co należy rozumieć, czy mówi on w języku ojczystym czy nie (dokładność 92 proc.). Mało tego, bo naukowcy twierdzą również, że są w stanie filtrować rozmowy pod kątem konkretnych wyrazów bądź cyfr, choć już tylko z dokładnością na poziomie 56 proc.

EarSpy ma jedną zasadniczą zaletę na tle klasycznej pluskwy

Tak, można po prostu nagrać rozmowę, wykorzystując jakiś dedykowany temu malware. Rzecz w tym, że klasyczne szkodliwe oprogramowanie musiałoby przebić się wcześniej przez system uprawnień Androida, co EarSpy’a nie dotyczy. Dane z akcelerometru traktowane są bowiem dość beztrosko, a dostęp do tego czujnika każda aplikacja otrzymuje z marszu.

Oczywiście, jak to w przypadku tego rodzaju ataków bywa, wiele zależy od środowiska. W abstrakcie zauważono m.in. to, że sensowny sygnał dają właściwie tylko modele z głośnikami stereo. Na przykład widmo z OnePlusa 3T było niemalże nieczytelne, podczas gdy tę samą rozmowę zarejestrowaną na OnePlusie 9 rozszyfrowano wedle założeń.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *