Kolejna broń dla Ukrainy. Wielka Brytania przekaże wyrzutnie Starstreak. Atakują cele trzema pociskami

Wielka Brytania jest jednym z najbardziej zaangażowanych militarnie państw na świecie, jeśli idzie o pomoc niesioną Ukrainie. Jednym z najnowszych elementów uzbrojenia, jakie ma zamiar przekazać broniącym się Ukraińcom, są kolejne zestawy przeciwlotnicze. Mowa o PPZR Starstreak – oto kolejna broń dla Ukrainy, która od Wielkiej Brytanii otrzyma też kolejną dostawę Javelinów, racji żywnościowych oraz środków medycznych.

Wielka Brytania przekaże Ukrainie PPZR Starstreak. Na tle innych zestawów tego typu są unikalne

W praktyce przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Starstreak różnią się na każdym froncie od dotychczas przekazanych PPZR Ukrainie. Ten system ziemia-powietrze, którego może obsłużyć jeden operator, został opracowany przez Thales Air Defence już w latach 80. ubiegłego roku, a jego produkcja trwa od 1986 roku. Nie są to może tak świetnie dzieła, jak nasz polski PPZR Piorun, ale zdecydowanie znajdą swoją niszę w wojnie w Ukrainie.

W ogólnym rozrachunku Starstreak to przykład pocisku przeciwlotniczego o dużej prędkości, który jest przeznaczony do obrony powietrznej przed śmigłowcami, nisko latającymi odrzutowcami i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Cechuje go zasięg od 300 do 7000 metrów i choć początkowo (od 1997 roku) brytyjskie wojska wykorzystywały go z poziomu pojazdu opancerzonego, to z czasem dopracowano wersję w konfiguracji do odpalenia „z ramienia”.

Jego wyjątkowość sprowadza się do tego, że pocisk po osiągnięciu prędkości maksymalnej rzędu 3,5 Mach uwalnia trzy podpociski, które sterują się na wiązkę lasera. Operator musi więc po wystrzeleniu utrzymać ją na celu (samolocie lub śmigłowcu) i pozwolić podpociskom zrobić swoje. Dlaczego akurat trzem? To wynika z samej chęci zwiększenia skuteczności rażenia, bo trzy mają mieć większą szansę trafienia niż jeden.

Jednak sama skuteczność tych pocisków jest ograniczona przez brak zapalnika zbliżeniowego, bo jego brak oznacza wymóg uderzenia pocisku bezpośrednio w cel. Wtedy dopiero następuje wybuch głowicy, ale jest to brak, którego wymusił sam format podpocisków, które mierzą tylko 396 mm długości i 22 mm średnicy, a ich waga nie przekracza kilograma. Takie rozmiary uniemożliwiają zamontowanie wystarczająco dużej ilości materiałów wybuchowych, aby uzyskać wystarczającą efektywność głowicy z zapalnikiem zbliżeniowym. Stąd wymóg bezpośredniego uderzenia.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *