Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Oszustwo “na PGE” jest jednym z ulubionych działań cyberprzestępców. Wiadomości o rzekomym odłączeniu energii elektrycznej trafiają do Polaków od dłuższego czasu i nie widać końca zalewu naszych telefonów podobnymi wiadomościami.

Oszuści proszą o uregulowanie należności, w przeciwnym razie nasz dom miałby zostać odcięty od prądu. Podejrzany SMS zawiera odnośnik do strony, której zadaniem jest wyłudzenie naszych danych. Oszuści sugerują, że na opłacenie rachunku mamy tylko jeden dzień, ponieważ chcą wywrzeć na ofierze presję czasu. Na specjalnie przygotowanej stronie “logujemy się” do bankowości lub udostępniamy dane karty płatniczej. W rzeczywistości dane te trafiają do oszustów.

Przestępcy, dysponując danymi ofiary, są w stanie realizować płatności w jej imieniu, co finalnie może doprowadzić do wyzerowania konta bankowego. Biorąc pod uwagę jak długo oszustwo “na PGE” funkcjonuje, można zakładać, że jest to metoda skuteczna.

Oszustwo na PGE. Wiadomości wysyłane w czerwcu

CyberRescue informuje, że tę metodę oszustwa pierwszy raz zaobserwowano w 2016 roku. Od tamtej pory wraca swego rodzaju falami.

– W ostatnich dniach obserwujemy wzmożoną kampanię takich wiadomości. Jest to spowodowane wakacjami i piękną pogodą. Wielu Polaków obecnie wypoczywa, łatwiej wtedy o rozproszenie i chęć szybkiego uregulowania czekającej należności – tłumaczy Martyna Holinka z CyberRescue.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, najlepiej nie otwierać odnośników przesyłanych w wiadomościach SMS. Jeśli jednak ktoś padł ofiarą oszustów, najważniejszy jest pilny kontakt z bankiem w celu zablokowania płatności z konta lub karty płatniczej.

Jeśli zaś oszuści zdołali wyprowadzić pieniądze, sprawę należy zgłosić na policję. Niedawno policja zatrzymała przestępców, którzy wykorzystywali metodę “na PGE”. Wysłali ponad milion SMS-ów.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *