Kolejne oszustwo! SMS z numeru 451549450. Tej wiadomości nie wysłał InPost

Wiadomość SMS z numeru +48451549450 o wstrzymaniu paczki to oszustwo. Ktoś podszywa się pod InPost i próbuje w ten sposób zdobyć zaufanie odbiorcy. Jeśli kliknie załączony link, narazi się na utratę pieniędzy z konta.

Ostrzeżenie o fałszywym SMS-ie z numeru +48451549450, w którym wykorzystano wizerunek firmy InPost dostaliśmy od jednego z naszych czytelników. Pan Marcin podał, że w ubiegłym tygodniu dostał taką wiadomość, zorientował się, że to podstęp oraz zgłosił sprawę do CERT Polska. To rozwiązanie, które zawsze polecamy i jest dostępne dla każdego. Podejrzaną wiadomość SMS w niezmienionej formie wystarczy przekazać na specjalny numer telefonu, choć trzeba przy tym pamiętać o kilku regułach.

Naturalnie wskazany numer +48451549450 to tylko jeden z wielu, na który można trafić w przypadku takiego oszustwa. Niedawno analogiczne zgłoszenie otrzymaliśmy także od pana Piotra, w przypadku którego nadawca posługiwał się numerem +48789948819. W tym przypadku także wykorzystano wizerunek firmy InPost, ale nie jest to regułą.

W każdym przypadku zagrożeniem jest natomiast załączony do wiadomości link. Jeśli odbiorca zdecyduje się odwiedzić stronę, trafi na spreparowany serwis szybkich płatności, gdzie tylko teoretycznie będzie mógł uiścić rzekomą kwotę niedopłaty do paczki. W praktyce dane logowania do bankowości są przekazywane na ręce atakujących. Wówczas to oni logują się na prawdziwe konto ofiary i kradną z niego pieniądze.

Podobne SMS-y o paczkach, w tym podszywanie się pod firmę InPost, opisywaliśmy już pod koniec ubiegłego miesiąca, a wówczas sprawa dotyczyła numeru +48451552030. Kolejne wiadomości, które trafiają od czytelników do redakcji są jednak potwierdzeniem, że “fala” tego ataku wciąż trwa i cały czas należy z ostrożnością podchodzić do otrzymywanych SMS-ów.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *