Laminaty GeForce RTX 3090 Ti wydają się wybrakowane! Jest ku temu dobry powód

Przedpremierowe plotki okazały się rzeczywistością. Po premierze kart nowej generacji będziemy świadkami jednego z największych przypadków „recyklingu modelowego” na rynku. Nie bez powodu bowiem laminaty GeForce RTX 3090 Ti wydają się wybrakowane.

Kompatybilność pinowa między GA102 i AD102 nowej generacji już pewna. To dlatego laminaty GeForce RTX 3090 Ti wydają się wybrakowane

O tym, że GeForce RTX 3090 Ti są… dziwne, dowiedzieliśmy się tuż przed premierą. Wszystko sprowadza się do wspomnianej kompatybilności pinowej między GA102 i AD102, o której NVIDIA uświadomiła swoich partnerów (firmy pokroju ASUSa, czy MSI). Z tego powodu obecne laminaty GeForce RTX 3090 Ti zarówno w wersjach niereferencyjnych, jak i referencyjnych, wydają się wybrakowane.

Mówiąc dokładniej, brakuje im elementów faz zasilania (dławików, MOSFETów) i jest to widoczne gołym okiem. W praktyce te braki nie powodują problemów, bo obecne konfiguracje są w stanie okiełznać 450-watowe zapotrzebowanie na energię, a kiedy nadejdzie czas 600-watowych konstrukcji wokół procesora graficznego AD102, producenci po prostu dołączą te brakujące elementy i będą mogli zacząć sprzedawać karty nowej generacji.

Wszystko to bez dodatkowego projektowania i zmieniania konstrukcji laminatu i chłodzenia, bo jedyne co zmieni konfigurację z 450 watów na 600 watów, sprowadzi się do zastosowania odpowiedniej zworki. Oczywiście obecnie problem z zasilaniem tych kart z 16-pinowym złączem nowej generacji jest ogromny, bo pojedyncze złącze 12HVPWR wymaga zastosowania adaptera z czterech złączy zasilania do jednego.

Z jednej strony takie podejście do projektowania kart graficznych może być specjalnym ruchem NVIDIA w celu obniżenia cen kart graficznych nowej generacji, wykorzystujących rdzenie AD102. Jednak warto pamiętać, że od stycznia firma miała mieć problemy z BIOSem oraz laminatami RTX 3090 Ti, co może sugerować paniczne ratowanie tego nowego flagowca od porażki poprzez przeznaczenie dla niego laminatów dedykowanych GPU nowej generacji.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *