Laminaty GeForce RTX 3090 Ti wydają się wybrakowane! Jest ku temu dobry powód

Przedpremierowe plotki okazały się rzeczywistością. Po premierze kart nowej generacji będziemy świadkami jednego z największych przypadków „recyklingu modelowego” na rynku. Nie bez powodu bowiem laminaty GeForce RTX 3090 Ti wydają się wybrakowane.

Kompatybilność pinowa między GA102 i AD102 nowej generacji już pewna. To dlatego laminaty GeForce RTX 3090 Ti wydają się wybrakowane

O tym, że GeForce RTX 3090 Ti są… dziwne, dowiedzieliśmy się tuż przed premierą. Wszystko sprowadza się do wspomnianej kompatybilności pinowej między GA102 i AD102, o której NVIDIA uświadomiła swoich partnerów (firmy pokroju ASUSa, czy MSI). Z tego powodu obecne laminaty GeForce RTX 3090 Ti zarówno w wersjach niereferencyjnych, jak i referencyjnych, wydają się wybrakowane.

Mówiąc dokładniej, brakuje im elementów faz zasilania (dławików, MOSFETów) i jest to widoczne gołym okiem. W praktyce te braki nie powodują problemów, bo obecne konfiguracje są w stanie okiełznać 450-watowe zapotrzebowanie na energię, a kiedy nadejdzie czas 600-watowych konstrukcji wokół procesora graficznego AD102, producenci po prostu dołączą te brakujące elementy i będą mogli zacząć sprzedawać karty nowej generacji.

Wszystko to bez dodatkowego projektowania i zmieniania konstrukcji laminatu i chłodzenia, bo jedyne co zmieni konfigurację z 450 watów na 600 watów, sprowadzi się do zastosowania odpowiedniej zworki. Oczywiście obecnie problem z zasilaniem tych kart z 16-pinowym złączem nowej generacji jest ogromny, bo pojedyncze złącze 12HVPWR wymaga zastosowania adaptera z czterech złączy zasilania do jednego.

Z jednej strony takie podejście do projektowania kart graficznych może być specjalnym ruchem NVIDIA w celu obniżenia cen kart graficznych nowej generacji, wykorzystujących rdzenie AD102. Jednak warto pamiętać, że od stycznia firma miała mieć problemy z BIOSem oraz laminatami RTX 3090 Ti, co może sugerować paniczne ratowanie tego nowego flagowca od porażki poprzez przeznaczenie dla niego laminatów dedykowanych GPU nowej generacji.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *