Lista Yale: 10 polskich firm ocenionych na jedynkę, bo nie wyszły z Rosji

Badacze z Yale School of Management (YSM) wzięli pod lupę polski biznes pod kątem współpracy z Rosją. W sumie przeanalizowali i umieścili na swojej liście 39 firm z Polski różnej wielkości, z różnych branż. Każda z nich, jak w szkole, dostała ocenę od 1 do 5.

Ośla ławka

10 podmiotów operujących z Polski za trwającą kooperację z Rosją dostało ocenę niedostateczną (amerykańskie F, czyli odpowiednik polskiej jedynki).

W tej grupie YSM, jedna z najlepszych szkół biznesowych na świecie, wymienia zarówno firmy produkcyjne, które do Rosji eksportują od dawna, jak i producentów nabiału czy firmy usługowe. Większość firm z tej listy Polacy dobrze znają lub kojarzą.

Na liście z oceną niedostateczną znalazły się m. in. fabryka mebli BlackRedWhite, producent wyrobów mleczarskich Bakoma, kontrolowana przez Kulczyk Investments grupa chemiczna Ciech, firma deweloperska Polnord czy Elektromontaż Poznań.

Do każdej z najniżej ocenionych firm (F) 300Gospodarka wysłała zapytanie z prośbą o potwierdzenie lub zaprzeczenie trwającej kooperacji z Rosją. Mamy świadomość, że w tej sprawie decyzje podejmowane są na bieżąco właśnie teraz, a przygotowanie się do wycofania z rynku może zająć dłuższy czas.

Ciech, największa polska firma chemiczna, zaprzecza, aby prowadził działalność w Rosji:

Nie mamy aktywności handlowych w Rosji, na Białorusi, w Ukrainie – łącznie w 2021 roku było to ok. 0,5 proc. przychodów (kilka milionów). Od początku wojny nie nawiązujemy żadnych kontaktów czy rozmów z kontrahentami z Rosji i Białorusi„, napisał nam Mirosław Kuk, rzecznik prasowy spółki Ciech.

Podobnie Polnord: „Firma Polnord nie utrzymuje żadnej współpracy z Rosją czy też w Rosji. Proces wyjścia z rynku rosyjskiego rozpoczął się w 2016 r. i od tamtego czasu nie była prowadzona już żadna działalność operacyjna” – taką odpowiedź przesłała do redakcji 300Gospodarki Izabela Lisowska-Drewniak z firmy Cordia, która jest właścicielem Polnordu.

Także firma Teknotherm Marine poinformowała nas, że 4 marca zarząd firmy podjął decyzję o całkowitym wycofaniu się z rynku rosyjskiego z efektem natychmiastowym.

Biuro w Sankt Petersburgu będzie zlikwidowane, pracownicy są w trakcie wypowiedzeń, anulowane zostały wszystkie wysłane do Rosji oferty” – napisała w mailu Renata Socha z Teknotherm.

Pozostałe firmy z listy dotąd nie odpowiedziały.

Chęci dobre, ale ograniczone

Na „dwóję” (D) badacze z Yale ocenili cztery duże polskie spółki: PERNGaz-System i Lotos, przyjmując, że planowane jest kiedyś wycofywanie się ze współpracy, ale kontynuowane są zakupy gazu oraz ropy, oraz producenta leków Polpharma Group – z podobnym założeniem, że handel trwa.

Nieznacznie lepiej (na ocenę „3”, czyli dostateczny) wypadły dwie inne spółki z branży surowcowej – PGNiG oraz PKN Orlen – za plany ograniczania importu z Rosji, a także ING Bank Śląski – za wstrzymanie transakcji w rublach.

„Czwórkę” (B) dostają na dziś trzy firmy: KGHM – właściciel fabryki Zanam Vostok, który zawiesił rosyjskie kontrakty – oraz Boryszew i CCC – obie firmy zawiesiły działalność w Rosji już na początku marca.

Prymusi

Pozytywnie zaskakuje całkiem długa lista firm, które zostały ocenione najwyżej (A) czyli na „5”, za wycofanie się z rynku rosyjskiego. To 19 podmiotów, a  wśród nich tak znane marki, jak CD ProjektPKO BP i Pekao S.A. AmicaInPostAllegroŻabkaWosebaFamurAdamed (to jeden z bardzo niewielu producentów leków na świecie, który zdecydował się na taki ruch).

22 marca Yale School of Management opublikował zbiorczą listę 500 koncernów z całego świata, oceniając ich obecne zaangażowanie na rynku rosyjskim (lista jest stale uaktualniana). Wśród nich już wtedy wymieniono kilka polskich podmiotów. Obok innych firm farmaceutycznych do grupy z oceną „F”, czyli niedostateczną, trafiła Polpharma Group, spółka kontrolowana przez Jerzego Staraka, zarejestrowana w Holandii.

Polpharma utrzymuje sprzedaż części leków i eksport do Rosji, o czym poinformowała 300Gospodarkę Magdalena Rzeszotalska z polskiej spółki Polpharma SA.  Zapytana wówczas o kontynuację działalności firmy w Rosji skomentowała to tak:

Wierzymy, że każdy będący w potrzebie człowiek, w szczególności dziecko, chory w podeszłym wieku lub cierpiący na choroby przewlekłe, ma prawo do dostępu do leczenia bez względu na rasę, wyznanie czy narodowość. Dostawy leków nie zostały objęte sankcjami.”

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

CSIRT KNF ostrzega. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP

Klienci PKO Banu Polskiego muszą mieć się na baczności. CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, w której cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek największego polskiego banku. Kampanię przygotowano z dbałością o szczegóły, więc łatwo się nabrać.

Nauka

Nowy model OpenAI ,,Orion” zadebiutuje jeszcze w 2024 roku

OpenAI planuje wydanie następcy obecnych modeli GPT-4o i o1. Jak donosi redakcja The Verge, nowy model ma nosić nazwę Orion. Z przekazanych informacji wynika, że model ten początkowo nie będzie powszechnie dostępny. OpenAI ma w pierwszej kolejności przyznać dostęp do Oriona firmom, z którymi ściśle współpracuje.

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *