Masakra w Buczy — Maxar Technologies publikuje zdjęcia satelitarne

Po tym, jak rosyjskie wojska opuściły Buczę w związku z rozkazem wycofania, odkryto, że w tej miejscowości doszło do prawdziwej masakry ludności ukraińskiej. W związku z oświadczeniem rosyjskiego Ministerstwa Obrony, według którego ciała widoczne na zdjęciach zostały rozrzucone już po opuszczeniu wojsk, wykorzystano zdjęcia satelitarne Maxar Technologies, by obalić kłamstwa.

Śledztwo przeciwko rosyjskiej armii przeprowadzili dziennikarze New York Times na bazie zdjęć satelitarnych Maxar Technologies. Zdjęcia wykonano między 9 a 11 marca, przedstawiają ciemne obiekty o wielkości podobnej do ludzkiego ciała. Domniemane ciała zostały pozostawione w dokładnie tych samych miejscach na ulicy Jabłońskiej już po odkryciu wydarzenia 2 kwietnia, co ujawniły publikowane zdjęcia i materiały wideo.

Zdjęcie z Buczy wykonane 28 lutego
Zdjęcie z Buczy wykonane 11 marca

New York Times jasno wskazuje, że zdjęcia te przeczą kremlowskiej narracji, jakoby do śmierci cywili doszło już po wycofaniu rosyjskich wojsk. Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że ciała pozostały na swoich miejscach przez ponad trzy tygodnie.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już od ponad 40 dni. W ostatnim czasie obserwujemy m.in. wzmożoną aktywność lotnictwa NATO – samoloty patrolują wschodnią flankę Sojuszu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *