Masowa produkcja Ryzenów 7000 (Zen 4) rusza w tym miesiącu

Kolejne źródła potwierdzają, że procesory Ryzen 7000 (Raphael), bazujące na 5 nm architekturze AMD Zen 4, mogą trafić do masowej produkcji szybciej niż nam się wydawało. Taką możliwość już w zeszłym tygodniu sygnalizował Greymon55, a teraz zdaje się mieć więcej informacji na ten temat. 

Greymon55 to uznany informator, jeśli chodzi o przecieki z segmentu CPU, a teraz podaje, że według jego źródeł nowa generacja Ryzenów (Zen 4) trafi do masowej produkcji jeszcze w kwietniu. To świetna wiadomość, ponieważ oznacza, że możemy spodziewać się ich premiery nieco szybciej, niż dotychczas sądziliśmy. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, gdzie CPU Zen 3 „Vermeer” i Zen 3D „Warhol” potrzebowały od 4 do 5 miesięcy, zanim trafiły na rynek po rozpoczęciu masowej produkcji, można założyć, że Ryzeny 7000 trafią do sklepów najpewniej we wrześniu. AMD dotychczas podawało jedynie, że ich premiera planowana jest na drugą połowę roku i spodziewaliśmy się, że nastąpi to tradycyjnie w październiku lub listopadzie. Oznacza to, że dojdzie do bezpośredniego starcia nowych CPU AMD z procesorami Intel Raptor Lake.

Zdaniem znanego informatora, nowa generacja Ryzenów (Zen 4) trafi do masowej produkcji jeszcze w kwietniu.

Nowa generacja desktopowych procesorów Ryzen będzie nosiła nazwę kodową Raphael i zastąpi CPU Ryzen 5000 o nazwie kodowej Vermeer, oparte na technologii Zen 3. Z aktualnych informacji wynika, że ​​procesory Raphael będą wykorzystywać 5 nm rdzenie Zen 4 i 6 nm kości I/O w układzie chipletu. AMD zasugerowało zwiększenie liczby rdzeni swoich głównych procesorów desktopowych nowej generacji, ale ostatnie pogłoski wskazywały na zachowanie maksymalnie 16 rdzeni i 32 wątków dla flagowego modelu z TDP do 170 W.

Mówi się, że nowa architektura Zen 4 zapewnia do 25% wyższą wydajność IPC w porównaniu z Zen 3 i osiąga prędkość zegara około 5 GHz. Nadchodzące układy AMD Ryzen 3D V-Cache oparte na architekturze Zen 3 będą zawierały chiplety układane w stosy, więc oczekuje się, że projekt zostanie przeniesiony również na linię Ryzen 7000. Pewne źródła wskazują też, że stacjonarne CPU Raphael otrzymają iGPU RDNA 2, co dotychczas było domeną Intela (AMD oferuje integrę tylko w układach APU). Poza tym nowa platforma korzystać będzie z podstawki AM5 i zapewni obsługę pamięci DDR5-5200, 28 linii PCIe, więcej złączy NVMe 4.0 i USB 3.2, a może otrzymać też natywną obsługę USB 4.0. Na początku będą dostępne co najmniej dwa chipsety z serii 600 dla AM5, flagowy X670 i mainstreamowy B650. Oczekuje się, że płyty główne z chipsetem X670 będą obsługiwać zarówno pamięć PCIe Gen 5, jak i DDR5, ale ze względu na wzrost rozmiaru, podobno płyty ITX będą obsługiwać tylko chipsety B650.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *