mBank ostrzega: „Uważaj na oszustów”

Instytucja mBank ostrzega klientów przed oszustami podającymi się za pracowników banku lub doradców inwestycyjnych ds. kryptowalut. Przestępcy mają dzwonić pod pretekstem weryfikacji fałszywej transakcji czy pomocy nam w inwestowaniu w kryptowaluty.

Jak podaje w swojej informacji mBank, przestępcy mogą starać się nakłonić nas do zainwestowania pieniędzy. Oszuści mamią swoje przyszłe ofiary obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka.

Sposób działania oszustów

Zdając sobie sprawę z rosnącej popularności kryptowalut, przestępcy proponują swoim niedoszłym ofiarom pomoc przy inwestowaniu. Z tego powodu mBank zaleca zachowanie wysokiej ostrożności przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu pieniędzy na cel inwestycyjny.

Co więcej, powinniśmy również zachowaj ostrożność przed oszustami podających się za pracowników różnych banków lub instytucji (np. KNF, Policja, BIK). Przestępcy coraz częściej podają się za osoby zaufania publicznego licząc, że w ten sposób oszukają naszą czujność. Mogą mówić, że doszło do kradzieży naszych danych, pieniędzy z konta lub tożsamości. Niewykluczone, że przed takim telefonem otrzymamy najpierw fałszywego smsa np. z numeru 2279, pochodzącego rzekomo z mBanku.

Co dokładnie mogą robić oszuści?

Wiedząc, w jaki sposób dokładnie działają przestępcy, łatwiej się przed nimi chronić. Z tego powodu mBank przygotował listę typowych zachowań oszustów, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • aby oszukać naszą czujność, przestępcy często przypominają, aby pod żadnym pozorem nie podawać swoich danych wrażliwych przez telefon
  • przekonują do pilnej instalacji aplikacji bezpieczeństwa, która w rzeczywistości jest oprogramowaniem dającym oszustowi zdalny dostęp do komputera
  • namawiają swoje ofiary do zrobienia przelewu np. na specjalne konto bezpieczeństwa, które w rzeczywistości należy do przestępców
  • próbują wyłudzić kody BLIK pod pretekstem specjalnej autoryzacji.

Pamiętajmy, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji osoby dzwoniącej, możemy przerwać rozmowę i skontaktować się z naszym bankiem poprzez infolinię. Dzięki temu zyskujemy pewność, że faktycznie rozmawiamy z prawdziwym pracownikiem banku, który może rozwiać wszystkie nasze wątpliwości.

Co zrobić, jeśli ulegliśmy oszustom?

Jeżeli, pomimo starań, padliśmy ofiarą oszustwa, koniecznie musimy poinformować o tym nasz bank. Jeżeli jesteśmy klientami mBanku, możemy skontaktuj się z mLinią pod numerem 42 6 300 800.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *