Uwaga na sklep z „tanimi” PlayStation. Na końcu czeka fałszywa bramka płatności

W sieci pojawił się nowy rodzaj oszustwa bazującego na brakach PS5 w sklepach. Oszuści podszywają się pod sklep oferujący nową konsolę Sony w zdumiewająco niskiej cenie. Jeżeli nie zachowamy ostrożności możemy jednak stracić o wiele więcej niż tylko pieniądze na PS5.

Niedobory PS5 w sklepach powodują, że osoby chcące zakupić nową konsolę wypatrują wszelkich okazji i tylko czekają, jak Sony „rzuci towar na półki”. To doskonała pożywka dla oszustów, mających nadzieję, że niską ceną przyciągną potencjalne ofiary. O nowym fałszywym sklepie oferującym „tanie” konsole ostrzega Niebezpiecznik.

Oszuści w tym przypadku próbują przekonać do siebie przede wszystkim ceną. W takiej sytuacji od razu powinna nam się włączyć „czerwona lampka”, ponieważ oferowana konsola jest kilkaset złoty tańsza niż w jakimkolwiek innym sklepie. W przypadku tak deficytowego towaru jest to mniej niż nieprawdopodobne.

Zapewne jednak chętnych nie będzie brakować i wiele osób będzie się chciało skusić na taką okazję. Jeżeli zdecydujemy się na zakup, zostaniemy przekierowani na stronę fałszywych płatności. Chociaż przestępcy starali się dobrze przygotować, to nietrudno zwrócić uwagę na adres strony „banku”, który od razu powinien wydać się nam podejrzany.

Dodatkowo przestępcy próbują zebrać bardzo poufne dane w czasie „logowania”. Poza loginem i hasłem po przejściu na stronę pytani jesteśmy także m.in. o nazwisko panieńskie matki i PESEL. Jeżeli dotarliśmy przy „zamówieniu” tak daleko, to w tym momencie należy szybko wyłączyć stronę, a najlepiej zgłosić próbę oszustwa na stronie CERT.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *