Wormhole zhakowane. Skradziono kryptowaluty warte 322 mln dolarów

Hakerzy wykorzystali lukę w kryptowalutowej platformie Wormhole. Dzięki niej udało im się wykraść walutę Ethereum o wartości szacowanej na 322 miliony dolarów. Na szczęście podatność została już naprawiona, a fundusze udało się przywrócić.

Zgodnie z informacjami The Record, atak na platformę miał miejsce wczoraj, tj. 2 lutego 2022 roku. Według doniesień, hakerowi udało się ukraść aktywa o wartości 322,8 mln dolarów w momencie ataku. Zaraz po tej sytuacji, ich wartość spadła do 294 mln dolarów z powodu wahań cen wywołanych sytuacją.

Platforma Wormhole

Wormhole pozwala użytkownikom, za pomocą specjalnego portalu, na konwersję jednej kryptowaluty w inną. Uważa się, że osoba atakująca wykorzystała ten proces, aby uwolnić waluty Ether i Solana poza początkowo dostarczonymi danymi wejściowymi. Zaraz po wystąpieniu problemów, platforma zaproponowała 10 mln dolarów bug bounty hakerowi, który dokonał ataku, jeśli odkręci całą sytuację.

Szczęśliwe zakończenie

Już po kilku godzinach od ogłoszenia problemów z platformą Wormhole, jej deweloperom udało się załatać lukę. Po poprawkach trwały prace nad jak najszybszym uruchomieniem kopii zapasowej sieci, które ostatecznie zakończyły się sukcesem.

Jak wynika z danych podanych na Twitterze, udało się także przywrócić wszystkie zaginione środki. Platforma Wormhole nie podała jednak, w jaki sposób znalazły się u prawowitych właścicieli i czy haker zdecydował się na przyjęcie nagrody w zamian za pomoc z załataniem luki.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *