Messenger dostanie szyfrowanie end-to-end w formie domyślnej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na kwestie prywatności i bezpieczeństwa w sieci także w kontekście korzystania z komunikatorów internetowych. Dlatego ich twórcy sięgają po szyfrowanie end-to-end, które to zapewnia. Wygląda na to, że w końcu zrobi to także Meta w przypadku komunikatora Messenger.

Messenger postawi na większą prywatność? Nadchodzi domyślne szyfrowanie end-to-end

Dzięki szyfrowaniu end-to-end dane z komunikatora są szyfrowane i odszyfrowywane na urządzeniach rozmówców, co oznacza, że nie są one przechowywane przez żadne serwery. Oznacza to, że tylko odbiorca i nadawca tak szyfrowanych wiadomości jest w stanie je odszyfrować. Funkcja ta już od dawna obecna jest np. w WhatsAppie, ale użytkownicy Messengera od lat nie mogą się jej doprosić w formie domyślnej.

Warto bowiem przypomnieć, że już od 2016 Facebook oferuje szyfrowane czaty typu end-to-end dla Messengera, jednak dla każdej indywidualnej sesji trzeba osobno uruchamiać funkcję, co w praktyce jest bardzo uciążliwe. Szyfrowanie znajdziemy także w znikających wiadomościach, co również nie jest opcją satysfakcjonującą, bo wszystko, co w tym trybie wysyłamy — znika, a przecież najczęściej wiadomości czy pliki chcemy jednak zachować.

Na szczęście dowiedzieliśmy się, że testy domyślnego szyfrowania już ruszyły i niedługo niektórzy użytkownicy będą mogli z nich korzystać. Co istotne, nie trzeba będzie w tym celu podejmować żadnych działań. Dowiedzieliśmy się także, że testowana jest możliwość bezpiecznego przechowywania pozwalająca na tworzenie kopii zapasowych w pełni szyfrowanych czatów. Użytkownicy dostaną możliwość zabezpieczenia takich kopii dwoma sposobami — automatycznie generowanym kodem lub wymyślonym przez siebie kodem PIN.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Bezpieczeństwo

Hakerzy wykorzystują technologię roamingu do śledzenia użytkowników

Według raportu Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto, hakerzy mają możliwość śledzenia ludzi na całym świecie poprzez wykorzystanie technologii roamingu w telefonach komórkowych. Istnieją luki w tej technologii, które umożliwiają lokalizowanie użytkowników na podstawie ich telefonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *