Meta pracuje nad specjalnym translatorem – nauka języków ma przestać być potrzebna

Mark Zuckerberg chce stworzyć sztuczną inteligencję, która będzie potrafiła przetłumaczyć każdy język świata. Ma to być kolejny istotny krok w procesie budowy metaverse.

Firma Meta wyznaczyła sobie bardzo ambitny cel stworzenia nowego trójwymiarowego Internetu — metaverse. Czy uda im się zbudować wirtualny świat rodem z filmów science-fiction? Tego nie wie nikt, ale jedno jest pewne. Inwestując olbrzymie pieniądze w realizację tak odległego celu, firma Marka Zuckerberga z pewnością przyczyni się do rozwoju wielu nowych technologi. Jedną z nich będzie sztuczna inteligencja i to właśnie jej poświęcona została ostatnia konferencja firmy Meta.

Największą gwiazdą prezentacji amerykańskiej korporacji były dwa projekty związane z tłumaczeniem ludzkie mowy:

  • No Lenguage Left Behind — model sztucznej inteligencji potrafiący nauczyć się każdego ludzkiego języka
  • Universal Speech Translator — natychmiastowy tłumacz mowy, obsługujący wszystkie języki świata

Samonadzorowana sztuczna inteligencja jest w stanie rozumieć, to co widzi i odtworzyć obrazek, nawet jeśli nie posiada wystarczającej ilości danych

Oba projekty są ze sobą powiązane i opierają się na intensywnie rozwijanym przez Meta sposobie uczenia maszynowego sztucznej inteligencji. Chodzi o uczenie samonadzorowane, w którym maszyna sama uczy się rozpoznawać, rozróżniać i rozumieć otrzymywane dane. Pozwala ono wykorzystywać do nauki nieetykietowane dane, które nie muszą być wcześniej odpowiednio klasyfikowane przez ludzi. W ten sposób Meta planuje stworzyć tłumacza obsługującego nawet mało popularne języki, które nie istnieją w formie tekstowej.

Ponad 20 proc. populacji świata posługuje się językami, których nie obsługują współczesne translatory

To jednak nie wszystko. Obecnie większość translatorów każdy język tłumaczy najpierw na angielski, a dopiero potem na język docelowy. Wiąże się to z licznymi problemami. Jeden błąd może prowadzić do kolejnych, a języki podobne do siebie np. polski i czeski, niepotrzebnie tłumaczone są najpierw na język romański. Dzięki nauczaniu samonadzorowanemy Meta chce stworzyć model, który tłumaczy wszystkie języki świata bez pośrednictwa języka angielskiego.

Po co firmie Zuckerberga tego typu tłumacz? Może być on niezwykle ważną częścią metaverse. Pozwoliłby na bezproblemową komunikację między użytkownikami z całego świata, a przy okazji prawdopodobnie przyczyniłby się do ocalenia wielu zanikających już języków. Nawet wiec, jeśli nie wierzymy w projekt metaverse lub nie ufamy firmie Meta, to trudno nie trzymać kciuków za powodzenie tego ambitnego projektu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *