Rosyjskie ciężkie miotacze ognia wysłane do ataku na Ukrainę. Co to za broń?

Do sieci trafia coraz więcej informacji o broni, którą rosyjska armia wykorzystuje do inwazji na Ukrainę. Wśród sprzętu, który przekroczył już ukraińską granicę, są także ciężkie miotacze ognia TOS-1 dysponujące niezwykle groźną amunicją termobaryczną.

W mediach społecznościowych pojawia się także coraz więcej konkretnych informacji na temat uzbrojenia, które Rosjanie wykorzystują w inwazji. Na jednym z materiałów możemy zobaczyć, jak rosyjski konwój przekracza granicę Ukrainy od strony Białorusi, co wg, analityka Roba Lee sugeruje, iż jego celem może być operacja w pobliżu Kijowa.

Na filmie możemy zobaczyć, iż w Ukrainie są już ciężkie miotacze ognia TOS-1, których głównym zadaniem jest niszczenie fortyfikacji, np. bunkrów, oraz atakowanie lekko opancerzonych pojazdów bojowych i transportowych — szczególnie w otwartym terenie, gdzie TOS-1 pokazuje pełnię swoich możliwości. TOS-1 korzysta bowiem z pocisków termobarycznych, które w miejscu uderzenia wykorzystują tlen z powietrza do wytworzenia eksplozji o ogromnej temperaturze, która unicestwia wszystko w centrum wybuchu. Tego typu broń ta wytwarza także falę ciśnienia, która w efekcie wręcz rozrywa płuca osób znajdujących się w polu rażenia lub powoduje ich śmierć z uduszenia.

Ostrzał przy wykorzystaniu TOS-1 wygląda w praktyce tak:

Rosjanie od dawna eksperymentują z tym rodzajem, miotacze TOS-1 są też cały czas modyfikowane i niedawno doczekały się nowej amunicji o zasięgu 10 km. Rosja już nie raz używała zresztą tej przerażającej broni. Pociski termobaryczne wykorzystano m.in. w trakcie konfliktu w Afganistanie w latach 80. oraz podczas wojny w Czeczenii.

Warto też wspomnieć o tajemniczych oznakowaniach, które widzimy na powyższym materiale. Rosyjskie pojazdy są tu oznaczone symbolem “O”. Nie do końca wiadomo, co on oznacza, inne wojska atakujące Ukrainę otrzymały bowiem inne symbole, np. w kształcie litery Z czy trójkąta. Spekuluje się, iż oznaczają one kierunek ataku poszczególnych rosyjskich jednostek.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *