Rosyjskie ciężkie miotacze ognia wysłane do ataku na Ukrainę. Co to za broń?

Do sieci trafia coraz więcej informacji o broni, którą rosyjska armia wykorzystuje do inwazji na Ukrainę. Wśród sprzętu, który przekroczył już ukraińską granicę, są także ciężkie miotacze ognia TOS-1 dysponujące niezwykle groźną amunicją termobaryczną.

W mediach społecznościowych pojawia się także coraz więcej konkretnych informacji na temat uzbrojenia, które Rosjanie wykorzystują w inwazji. Na jednym z materiałów możemy zobaczyć, jak rosyjski konwój przekracza granicę Ukrainy od strony Białorusi, co wg, analityka Roba Lee sugeruje, iż jego celem może być operacja w pobliżu Kijowa.

Na filmie możemy zobaczyć, iż w Ukrainie są już ciężkie miotacze ognia TOS-1, których głównym zadaniem jest niszczenie fortyfikacji, np. bunkrów, oraz atakowanie lekko opancerzonych pojazdów bojowych i transportowych — szczególnie w otwartym terenie, gdzie TOS-1 pokazuje pełnię swoich możliwości. TOS-1 korzysta bowiem z pocisków termobarycznych, które w miejscu uderzenia wykorzystują tlen z powietrza do wytworzenia eksplozji o ogromnej temperaturze, która unicestwia wszystko w centrum wybuchu. Tego typu broń ta wytwarza także falę ciśnienia, która w efekcie wręcz rozrywa płuca osób znajdujących się w polu rażenia lub powoduje ich śmierć z uduszenia.

Ostrzał przy wykorzystaniu TOS-1 wygląda w praktyce tak:

Rosjanie od dawna eksperymentują z tym rodzajem, miotacze TOS-1 są też cały czas modyfikowane i niedawno doczekały się nowej amunicji o zasięgu 10 km. Rosja już nie raz używała zresztą tej przerażającej broni. Pociski termobaryczne wykorzystano m.in. w trakcie konfliktu w Afganistanie w latach 80. oraz podczas wojny w Czeczenii.

Warto też wspomnieć o tajemniczych oznakowaniach, które widzimy na powyższym materiale. Rosyjskie pojazdy są tu oznaczone symbolem “O”. Nie do końca wiadomo, co on oznacza, inne wojska atakujące Ukrainę otrzymały bowiem inne symbole, np. w kształcie litery Z czy trójkąta. Spekuluje się, iż oznaczają one kierunek ataku poszczególnych rosyjskich jednostek.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *