Microsoft ostro o cyberatakach na Ukrainę. To „zbrodnie wojenne”

Cyberataki na Ukrainie pokazały, że wojna pomiędzy państwami nie odbywa się już tylko z udziałem wojsk. Microsoft zabrał głos w tej sprawie i stwierdził, że tego typu działania powinny być uznawane w kontekście zbrodni wojennych. Gigant z Redmond chce, aby stworzono nową Konwencję Genewską regulującą cyberprzestrzeń.

Wojna Rosji z Ukrainą odbywa się nie tylko na lądzie i w powietrzu, ale również w cyberprzestrzeni. Ataki hakerskie mające na celu osłabić infrastruktury wroga są na porządku dziennym i wiemy, że tego typu grupy są sponsorowane przez konkretne rządy. Microsoft poinformował w tym tygodniu, że przed inwazją zbrojną rosyjskich wojsk wykrył nową formę cyberataku.

Na godziny przed wkroczeniem rosyjskich wojsk na terenie Ukrainy doszło do ataku z użyciem ofensywnego i destrukcyjnego oprogramowania, które wymierzono w ukraińskie instytucje. Microsoft odnotował też cyberataki na sektory rolnictwa, handlu, finansów oraz energetyki.

Te ataki na cele cywilne budzą poważne obawy w ramach Konwencji Genewskiej, a my podzieliliśmy się informacjami z ukraińskim rządem na temat każdego z nich — komentuje Brad Smith z Microsoftu.

Microsoft nie pozostawia tutaj żadnych złudzeń i twierdzi, że tego typu cyberataki na ludność cywilną powinny być rozpatrywane w ramach zbrodni wojennych. Gigant z Redmond wzywa do stworzenia nowej Konwencji Genewskiej, która ureguluje cyberprzestrzeń.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *