Cyberatak Putina na Ukrainę. Wiemy jaki wirus wykorzystano

Tuż przed wybuchem wojny Ukraina została zaatakowana przez złośliwe oprogramowanie. Badacze ESET odkryli już, jaki rodzaj wirusów został wykorzystany i mają przypuszczenia na temat celu, który atakujący chcieli osiągnąć.

Pierwszy atak na ukraińskie organizacje państwowe, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania kraju, przeprowadzono 23 lutego 2022 roku, na kilka godzin przed rozpoczęciem agresji Rosji na Ukrainę. Według specjalistów z ESET, czyli przedsiębiorstwa zajmującego się cyberbezpieczeństwem, wykorzystano wtedy wirus HermeticWiper. Według ekspertów z ESET ślady dotyczące wirusa sugerują, że atak na ukraińskie organizacje był planowany od kilku miesięcy.

Dzień później, czyli 24 lutego, doszło do kolejnego ataku. Tym razem wykorzystano inne oprogramowanie. Mianowicie chodzi o IsaacWiper, który występował jako biblioteka DLL systemu Windos lub plik EXE. Nie posiadał on podpisu Athenticode. Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET zauważa, że ten atak również mógł być przygotowywany miesiącami, lecz nie ma jasności co do powiązania obu wydarzeń.

– IsaacWiper nie ma podobieństw w kodzie do HermeticWiper i jest znacznie mniej wyrafinowany. Biorąc pod uwagę oś czasu, możliwe jest, że oba są ze sobą powiązane, ale na ten moment nie zostało to potwierdzone – komentuje Kamil Sadkowski.

24 lutego zgłoszono także obecność oprogramowania HermeticRansom, które było rozpowszechniane w ukraińskiej sieci. Kamil Sadkowski uważa, że możliwe, iż HermeticRansom miał za zadanie ukryć działanie HermeticWiper.

W piątek 25 lutego pojawiła się nowa wersja IsaacWipera, która zapisywała efekty swojego działania do dziennika logowania. Zdaniem specjalisty ESET mogło to być spowodowane tym, że pierwotna wersja nie była w stanie usunąć danych z niektórych atakowanych urządzeń. Zapisy w dzienniku miały pomóc zrozumieć, dlaczego atak nie był skuteczny.

IsaacWiper – jak działa?

IsaacWiper zaczyna działanie od enumeracji dysków fizycznych, co ma pozwolić na uzyskanie ich identyfikatorów. Kolejnym krokiem jest wymazanie pierwszych 64 KB dysku przy użyciu generatora liczb pseudolosowych ISAAC. Później atak polega na wymazywaniu plików z kolejnych dysków. Wadą takich wirusów jak IsaacWiper jest to, że wymazuje pliki w pojedynczym wątku. Kamil Sadkowski zauważa, że w związku z tym działa on bardzo wolno.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.