Microsoft zbuduje innowacyjne chipy dla amerykańskiej armii. Powstaną nowe rodzaje broni!

Microsoft zbuduje zaawansowane chipy dla amerykańskiej armii. Mają one umożliwiać obsługę chmury, AI i automatyzację opartą na uczeniu maszynowym.

W oficjalnym komunikacie, udostępnionym przez amerykański National Security Technology Accelerator (NSTXL), możemy przeczytać, że to właśnie Microsoft zbuduje zaawansowane chipy dla wojska. Nie wiadomo, kiedy dokładnie można się ich spodziewać.

,,Historycznie, wymagania bezpieczeństwa związane z rozwojem mikroelektroniki ograniczały zdolność Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD) do wykorzystania najnowszych innowacji. Poprzez niedawny projekt sponsorowany przez DoD – Rapid Assured Microelectronics Prototypes (RAMP) – chcemy wykorzystać najlepsze praktyki komercyjne, aby pomóc przyspieszyć proces rozwoju i przynieść niezawodne, bezpieczne projektowanie i produkcję mikroelektroniki do zastosowań związanych z bezpieczeństwem narodowym i obronnością.”

Tom Keane, wiceprezes ds. korporacyjnych, Microsoft Azure

Nowe chipy na horyzoncie

Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy Microsoft idzie „w kamasze”. Amerykański gigant technologiczny i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych współpracują w zakresie innowacji już od 40 lat. Do tej pory jednak, o tej współpracy nie mówiło się głośno.

Microsoft przewodził koalicji firm, której celem było wybranie projektów realizowanych dla DoD. Była to pierwsza faza nowej inicjatywy. W kolejnej, dojdzie do stworzenia niestandardowych zintegrowanych układów scalonych oraz układów typu SoC (system on a chip). Mają one charakteryzować się „niższym zużyciem energii, zwiększoną wydajnością, zmniejszonymi rozmiarami fizycznymi i zwiększoną niezawodnością”. Czyli mówiąc wprost: mają to być znacznie bardziej zaawansowane chipy od tych, które istnieją dzisiaj.

Na temat nowej współpracy nie wiemy zbyt wiele. W projekcie będą brały udział firmy, takiej jak Ansys, Applied Materials, BAE Systems, Battelle Memorial Institute, Cadence Design Systems, Cliosoft, Flex Logix, GlobalFoundries, Intel Federal, Raytheon Intelligence and Space, Siemens EDA, Synopsys, Tortuga Logic i Zero ASIC Corporation.

Chipy powstające dla amerykańskiej armii mają być podstawą przyszłych projektów wykorzystujących usługi chmurowe, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i automatyzację. Pozostaje czekać i wypatrywać nowości od giganta z Redmond.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *