Nadciąga potwór od Intela oferujący 5,5 GHz zaraz po wyjęciu z pudełka

Rodzina procesorów Intel Alder Lake-S nie zdradziła jeszcze wszystkich swoich tajemnic. Wygląda na to, że Amerykanie trzymali asa w rękawie. Jest nim najwydajniejszy i najdroższy model Intel Core i9-12900KS.

Intel Alder Lake-S to 12. generacja konsumenckich procesorów, która debiutowała na rynku 4 listopada 2021 roku. Korzysta ona z hybrydowej mikroarchitkury łączącej rdzenie z rodziny Golden Cove i Gracemont w układzie big.LITTLE znanym ze smartfonów. Mamy więc do czynienia z małymi, energooszczędnymi rdzeniami oraz dużymi, wysokowydajnymi. Całość dopełnia obsługa pamięci RAM DDR5 oraz interfejsu PCIe 5.0.

Intel Core i9-12900KS ma być zarówno wydajny, jak i drogi

W ubiegłym roku do sklepów trafiły droższe procesory Intel Alder Lake-S z serii K dedykowane fanom podkręcania (OC), a w styczniu dostaliśmy słabsze i tańsze jednostki. Wygląda jednak na to, że Amerykanie nie pokazali jeszcze wszystkiego. Lada moment w sklepach ma się pojawić król 12. generacji.

Intel Core i9-12900KS ma być odblokowaną jednostką wyposażoną w 16 rdzeni (8P i 8E) oraz 24 wątki, które doprawiono 14 MB pamięci cache typu L2, 30 MB pamięci L3 oraz zintegrowanym układem graficznym UHD 770. Całość pracująca z maksymalnym taktowaniem do 5,5 GHz i to zaraz po wyjęciu z pudełka.

Pobór mocy jest nieznany, podobnie jak zegary bazowe. W przypadku wartości PBP mowa o 150 W, czyli o 25 W więcej niż w przypadku topowych do tej pory modeli Intel Core i9-12900K(F). Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane CPU pobierają do 241 W (wartość MTP), a więc w Intel Core i9-12900KS będzie to jeszcze więcej.

Opisywany procesor pojawił się już w bazach dwóch sklepów, a namierzył je znany z przecieków internauta “momomo_us”. Cena Intel Core i9-12900KS wynosi 780 i 792 dolarów, ale nie wiadomo czy to kwoty obejmujące już podatek. Tak czy siak to o około 27% drożej niż za Intel Core i9-12900K.

Intel Core i9-12900KS powinien pojawić się w sklepach, również polskich, w ciągu kilku najbliższych tygodni. Z pewnością będzie to ciepły, ale również najwydajniejszy z dostępnych konsumenckich procesorów. Pytanie czy nie lepiej już poczekać na generację Intel Raptor Lake, która również ma się pojawić w tym roku?

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *