O bezpieczeństwie broni jądrowej na przestrzeni lat

Broń atomowa to potężne narzędzie zagłady. Nie zawsze bezpieczeństwo było priorytetem.

 • Początkowo głównym zabezpieczeniem były “zatyczki uzbrajające”. Działały podobnie jak bezpiecznik. Podczas lotu zamieniano zieloną (bezpieczną) zatyczkę – na tą bojową (czerwoną).
 • Z czasem podzielono broń na 2 części. Od tego momentu należało ręcznie otworzyć właz i włożyć do środka wielką kulę.
 • Później wprowadzono “silne połączenie”. Był to mechanizm, który miał reagować tylko na jeden, konkretny sygnał uzbrajający.
 • “Słabe połączenie” natomiast to celowo najsłabszy element. Miał się zepsuć podczas wystąpienia nadzwyczajnej sytuacji – na przykład pożaru.
 • Względnie późno wprowadzono urządzenie Permissive Action Link. Dopiero wtedy pojawiły się tajne kody uzbrajające. Zastosowano zasadę współpodejmowania decyzji przez dwie osoby. Miała ona chronić przed złośliwym wystrzeleniem rakiet przez pojedynczą osobę.
 • Prezydent USA posiada specjalne kody. Na ich podstawie można zweryfikować czy to on wydał rozkaz. Dodatkowo jest przy nim wojskowy z “atomową piłką” – czyli walizką, z potrzebnymi dokumentami.
 • Nikt nie weryfikuje czy prezydent nie jest szaleńcem. To “zakazane pytanie” zadał Harold Hering. Niestety kosztowało go to karierę wojskową.
 • W wojsku istnieje koncepcja śmiertelnej porażki. Gwarantuje ona natychmiastową i automatyczną reakcję na atak, nawet jeśli już nie ma żadnego człowieka, który mógłby zainicjować taki odwet.
 • W Związku Radzieckim ten system nazwano “martwą ręką”. Stanisław Pietrow – to człowiek czasami określany mianem „tego, który ocalił świat”. Nie odpalił on rakiet pomimo tego, że system wczesnego ostrzegania poinformował o ataku Stanów Zjednoczonych.
 • Premier Wielkiej Brytanii zaraz po objęciu urzędu pisze 4 listy, które są transportowane do okrętów podwodnych. Zawierają one instrukcję postępowania w przypadku, gdyby atak wroga zniszczył cały kraj.
 • W wojsku terminu “złamana strzała” używa się do opisania incydentu z udziałem broni atomowej, który nie stworzył ryzyka wojny nuklearnej. Było ich w historii zadziwiająco sporo.

Więcej ciekawostek w poniższym filmie kolegi Kacpra:

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.