Wybór najlepszego programu do projektowania witryny internetowej to odpowiedzialne zadanie – w końcu za pomocą tej platformy będziemy dodawać i zarządzać wszystkimi treściami. Niezależnie, czy nad stroną pracujesz sam czy z całym zespołem redakcyjnym, odpowiedni system CMS to podstawa sukcesu. Poznaj najlepsze platformy, zerkając na nasze zestawienie.

System CMS (ang. Content Management System) to program pozwalający utworzyć i prowadzić stronę internetową, dzięki któremu dodajemy teksty oraz obrazy w serwisie WWW, a także edytujemy je i aktualizujemy. Zazwyczaj są to platformy umożliwiające pracę osobom zajmującym się publikowaniem w sieci, nie posiadającym jednocześnie wiedzy z zakresu programowania i doświadczenia w korzystaniu z kodu. Za pomocą czytelnego i przejrzystego interfejsu zarządzamy treściami, rozbudowujemy witrynę o nowe obszary, a także kontrolujemy przepływ informacji pomiędzy współpracującymi redaktorami. Dodawanie kolejnych elementów do serwisu odbywa się z wykorzystaniem rozbudowanych formularzy, gdzie dane są wpisywane lub importowane. Jest to dużo łatwiejszy sposób na budowanie witryny sieciowej niż edycja kodu programistycznego, szczególnie dla osób, które nie mają zbyt wiele wspólnego z branżą informatyczną.

Jak w przypadku wszystkich serwisów – ile użytkowników, tyle wymagań. Dlatego poniżej przedstawiamy najlepsze systemy CMS do zarządzania stroną internetową, które sprawdzą się niezależnie od skali prowadzonych działań w sieci.

WordPress

Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się tworzeniem witryn w sieci, prawdopodobnie słyszałeś o WordPressie. To popularny system do budowania stron, który jest wszechstronny, łatwy w użyciu i responsywny, biorąc pod uwagę różne urządzenia – komputery, tablety czy smartfony. Jak twierdzą twórcy, około 27% wszystkich istniejących serwisów polega właśnie na WordPressie. Za jego sukcesem z pewnością stoi intuicyjny panel do obsługi systemu CMS, a także praktycznie niezliczona ilość wtyczek rozszerzających nie tylko funkcje narzędzia, ale także zmieniające wygląd i widok naszej witryny. Podczas dodawania treści, skorzystamy z wygodnego interfejsu, pozwalającego konfigurować zawartość okna, tworzyć nowe posty i dodawać treści multimedialne, zarządzać komentarzami, tagami oraz widżetami. WordPress jest na tyle intuicyjny, że mogą z niego korzystać blogerzy, nieposiadający wiedzy programistycznej, ale także bardziej wykwalifikowane osoby publikujące teksty i zdjęcia w sieci. Wszystkie dane, które dodajemy do bazy, przechowywane są w specjalnej bibliotece multimediów, a dostęp do niej mamy w każdej chwili.

WordPress

Do wyboru w tym systemie są dwie opcje – WordPress.org i WordPress.com. Tylko pierwsza z tych domen jest całkowicie darmowa, ale posiada określone ograniczenia, np. limitowaną liczbę layoutów, brak opcji sprzedawania produktów w witrynie czy instalowania zewnętrznych wtyczek. Tę wersję możemy jednak rozszerzyć do bardziej rozbudowanego pakietu. Portal na Worldpress.com pozwala natomiast zarabiać na witrynie, poprzez monetyzację swoich działań, kontrolować działania SEO i personalizować serwis z wykorzystaniem dodatków.

Joomla!

To system CMS rozwijany od 2005 roku przez programistów z całego świata. Pozwala na budowanie stron internetowych i aplikacji oraz organizowanie, aktualizowanie i publikowanie treści, zarówno jeśli chodzi o małe przedsiębiorstwa, jak i większe korporacje. Joomla! jest napisana w języku PHP, wykorzystuje techniki programowania obiektowego oraz przechowuje dane w bazie danych MySQL. Jedną z podstawowych zalet tego systemu jest fakt, że platforma udostępniona została jako rozwiązanie open source, czyli jest do pobrania dla każdego za darmo.

Joomla!

Możliwości Joomla! obejmują buforowanie stron, edycję kanałów RSS, wyszukiwanie i wsparcie tłumaczenia języka. W witrynie oprócz treści multimedialnych dodamy m.in. panel do kontrolowania forów dyskusyjnych, galerie zdjęć, moduł pozwalający przeprowadzać handel w sieci i gromadzić społeczność użytkowników. Z wykorzystaniem programu Joomla stworzono prawie 2 miliony aktywnych stron internetowych.

Drupal

Kolejna propozycja to Drupal, czyli zaawansowane narzędzie do budowania witryn w sieci z wieloma opcjami dostosowania. Ta aplikacja także została udostępniona w modelu open source i pozwala korzystać z wszystkich jej udogodnień oraz tysiąca wtyczek za darmo. Z panelu do zarządzania treścią możemy dodawać, publikować, edytować i usuwać tekst oraz obrazy ze strony internetowej z różnych urządzeń, w tym tabletów, smartfonów i przeglądarek internetowych. Dzięki Drupal stworzymy blogi, sklepy e-commerce, witryny informacyjne czy fora dyskusyjne.

Drupal

Na tej platformie ogromnym udogodnieniem jest opcja kontrolowania innych użytkowników, pracujących nad serwisem – nie tylko otworzymy w systemie nowe konta i przypiszemy je do konkretnych osób, ale także ustalimy uprawnienia, zorganizujemy grupy i wiele innych. Chociaż Drupal charakteryzuje się elastycznością, kompatybilnością i wydajnością, jest to jedno z najtrudniejszych narzędzi do opanowania i zostało zaprojektowane do używania przez profesjonalistów, którzy poradzą sobie z językiem skryptowym.

Umbraco

Ten system jest bardzo często wykorzystywaną platformą do tworzenia rozbudowanych witryn internetowych, w których zarządzanie zaangażowanych jest wielu redaktorów, grafików czy programistów. Dzięki przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi edycji, opartym na specjalnych kartach formularzy, w Umbraco współpracownicy mogą szybko i bezproblemowo wgrywać i publikować treści, a następnie edytować je i aktualizować bez przeszkód oraz znajomości tajników programowania. Dzięki zaawansowanemu systemowi technologicznemu, mamy szansę personalizować narzędzia Umbraco i dostosować je pod konkretne przeznaczenie naszego serwisu – sklepu, bloga, witryny informacyjnej czy dotyczącej świadczonych usług. Dodatkowo możemy skalować środowisko cyfrowe, korzystając z platformy, która bezproblemowo łączy wszystkie potrzebne nam funkcje.

Umbraco

Umbraco CMS jest udostępniony jako projekt open source, ale w darmowej edycji nie zawiera hostingu. Dodatkowo płatna jest chmura (Umbraco Cloud) oraz „serce”, pozwalające na personalizację architektury systemu (Umbraco Heartcore).

TYPO3

Ostatnia propozycja to TYPO3, czyli pakiet do budowania stron internetowych rozpowszechniony w modelu open source, wspierany przez około 900 członków społeczności. Narzędzie WAMP obsługuje serwer WWW Apache, PHP i MySQL. TYPO3 dodaje się do zasobnika systemowego i podczas uruchamiania tworzy ikonę w obszarze powiadomień paska zadań, dzięki czemu można szybko przejść do jego ustawień. Platforma oferuje skalowalne wielostanowiskowe, wielojęzyczne instalacje dla globalnych kampanii i organizacji oraz łatwą konfigurację. Na bazie TYPO3 stworzony jest np. międzynarodowy turystyczny serwis biura podróży TUI czy witryny przedsiębiorstw, takich jak Mercedes-Benz oraz Sony.

TYPO3

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *