Interpol ostrzega. W sieci pojawi się profesjonalna cyberbroń

Eksperci ostrzegają, że do Darknetu może trafić cyberbroń klasy wojskowej, która w niepożądanych rękach stanowi duże zagrożenie. Już teraz Darknet pełen jest nielegalnego sprzętu wojskowego, w tym karabinów czy pistoletów, szybko znajdujących nabywców wśród przestępców.

Tocząca się cyberwojna zwraca uwagę na rosnące zagrożenia związane z ochroną danych i możliwościami odpierania ataków hakerskich, które są wymierzone nie tylko w pojedyncze jednostki, ale też systemy informatyczne należące do firm, organizacji rządowych czy jednostek wojskowych i stanowią poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa ekonomicznego państw. Specjaliści z Bitdefender uważają, że szczególnie groźne są ataki Advanced Persistent Threat (APT), czyli złożone, długotrwałe i wielostopniowe działania ukierunkowane konkretne osoby, firmy czy organizacje. 

Złośliwe oprogramowanie jest również stosowane do celów wojskowych, paramilitarnych lub wywiadowczych, pełniąc rolę cyberbroni. Jej działanie prawie zawsze powoduje bezpośrednie lub pośrednie szkody finansowe ofiary, aczkolwiek korzyści materialne nie są głównym celem napastnika. Państwa będą walczyć o dominację w sferze cyfrowej, a jedną z najczęściej używanych broni będzie “killware”, ponieważ może być stosowany przy użyciu podobnej taktyki, jak klasyczne APT. Poza tym jest skuteczny w przypadku ataków ukierunkowanych przeciwko sieciom energetycznym, wodociągom i ściekom oraz transportowi publicznemu, wywierając wpływ na społeczności. – tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

W nadchodzącym czasie problemem może być również cyberbroń, która trafi do Darknetu. Tego typu broń jest opracowywana przez grupy żołnierzy z zaawansowanymi talentami cybernetycznymi i służy do zapewniania cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym. Najsilniejsze grupy zajmujące się cyberobroną mają Chiny, Holandia, Francja, USA oraz Kanada. Jeśli jednak chodzi o możliwości ofensywne, to w tym obszarze Amerykanie nie mają sobie równych. 

Pojawianiu się zagrożeń hybrydowych sprzyjał zmieniający się charakter klasycznych idei konfliktu zbrojnego. Obawiamy się, że opracowana przez państwa cyberbroń klasy wojskowej już wkrótce będzie dostępna w Darknecie – przyznaje Jurgen Stock, sekretarz generalny Interpol.

Cyberbroń klasy wojskowej może zostać wykorzystana przez przestępców do infiltrowania całych sieci, infekowania komputerów, blokowania systemów komunikacyjnych, zakłócania różnego rodzaju sygnałów, a tym samym stworzy nowe możliwości uderzania w infrastrukturę krytyczną dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwowego. 

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Mobilne

Apple iPhone 16 oraz iPhone 16 Pro – debiut nowych smartfonów z Apple Intelligence

Jesteśmy świeżo po konferencji Apple o nazwie It’s Glowtime, na której gigant z Cupertino zaprezentował swoje nowe urządzenia. Oczywiście najbardziej wyczekiwaną premierą była kolejna generacja smartfonów Apple iPhone 16. Przedsiębiorstwo od samego początku wskazywało, że wszystkie nowości zostały stworzone dla Apple Intelligence. Do serii wprowadzony został również (zgodnie z przewidywaniami) przycisk do robienia zdjęć, który zaskakuje swoimi możliwościami.

Bezpieczeństwo

Zmiana w Android Auto. Obsłuży klasyczne radio i pendrive’a

Android Auto może niedługo pozwolić kierowcom wykorzystać gniazda USB i klasyczne radio w samochodzie. Choć w dobie popularności słuchania muzyki w formie internetowego streamingu może być to zaskakujące, takie funkcje bez wątpienia dodadzą Androidowi Auto użyteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *