Interpol ostrzega. W sieci pojawi się profesjonalna cyberbroń

Eksperci ostrzegają, że do Darknetu może trafić cyberbroń klasy wojskowej, która w niepożądanych rękach stanowi duże zagrożenie. Już teraz Darknet pełen jest nielegalnego sprzętu wojskowego, w tym karabinów czy pistoletów, szybko znajdujących nabywców wśród przestępców.

Tocząca się cyberwojna zwraca uwagę na rosnące zagrożenia związane z ochroną danych i możliwościami odpierania ataków hakerskich, które są wymierzone nie tylko w pojedyncze jednostki, ale też systemy informatyczne należące do firm, organizacji rządowych czy jednostek wojskowych i stanowią poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa ekonomicznego państw. Specjaliści z Bitdefender uważają, że szczególnie groźne są ataki Advanced Persistent Threat (APT), czyli złożone, długotrwałe i wielostopniowe działania ukierunkowane konkretne osoby, firmy czy organizacje. 

Złośliwe oprogramowanie jest również stosowane do celów wojskowych, paramilitarnych lub wywiadowczych, pełniąc rolę cyberbroni. Jej działanie prawie zawsze powoduje bezpośrednie lub pośrednie szkody finansowe ofiary, aczkolwiek korzyści materialne nie są głównym celem napastnika. Państwa będą walczyć o dominację w sferze cyfrowej, a jedną z najczęściej używanych broni będzie „killware”, ponieważ może być stosowany przy użyciu podobnej taktyki, jak klasyczne APT. Poza tym jest skuteczny w przypadku ataków ukierunkowanych przeciwko sieciom energetycznym, wodociągom i ściekom oraz transportowi publicznemu, wywierając wpływ na społeczności. – tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

W nadchodzącym czasie problemem może być również cyberbroń, która trafi do Darknetu. Tego typu broń jest opracowywana przez grupy żołnierzy z zaawansowanymi talentami cybernetycznymi i służy do zapewniania cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym. Najsilniejsze grupy zajmujące się cyberobroną mają Chiny, Holandia, Francja, USA oraz Kanada. Jeśli jednak chodzi o możliwości ofensywne, to w tym obszarze Amerykanie nie mają sobie równych. 

Pojawianiu się zagrożeń hybrydowych sprzyjał zmieniający się charakter klasycznych idei konfliktu zbrojnego. Obawiamy się, że opracowana przez państwa cyberbroń klasy wojskowej już wkrótce będzie dostępna w Darknecie – przyznaje Jurgen Stock, sekretarz generalny Interpol.

Cyberbroń klasy wojskowej może zostać wykorzystana przez przestępców do infiltrowania całych sieci, infekowania komputerów, blokowania systemów komunikacyjnych, zakłócania różnego rodzaju sygnałów, a tym samym stworzy nowe możliwości uderzania w infrastrukturę krytyczną dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwowego. 

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *