Najszybszy komputer na świecie jest jeszcze szybszy. Pobił własny rekord

Superkomputer Frontier jako pierwszy na świecie przekroczył barierę eksaskali. Osiągnięcie tej wielkości szacowanej moc może umożliwić w przyszłości znaczący rozwój badań z zakresu nauczania maszynowego, ze względu na podobną moc przetwarzania ludzkiego mózgu.

Obliczenia eksaskalowe odnoszą się do systemów obliczeniowych zdolnych do obliczenia co najmniej 1018 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Superkomputer Frontier z Laboratorium Oak Ridge ma być w stanie uzyskiwać 1,1 eksaflopa wydajności i oferuje teoretyczną szczytową wydajność wynoszącą 2 eksaflopy, czyli dwa kwintyliony obliczeń na sekundę.

Dyrektor Oak Ridge, Thomas Zacharia, jest zdania, że Frontier może zapoczątkować nową erę obliczeń eksaskalowych. Z jego pomocą naukowcy będą w stanie rozwiązać największe wyzwania naukowe. Obecnie system wykorzystuje wiedzę laboratorium na cele opracowywania krytycznie potrzebnych technologii dla bezpieczeństwa energetycznego, gospodarczego i narodowego.

Frontier składa się 74 szaf HPE Cray EX, a każdy węzeł zawiera jeden zoptymalizowany procesor EPYC i cztery akceleratory AMD Instinct, co daje łącznie ponad 9400 procesorów i ponad 37 tys. GPU w całym systemie. System plików Orion zapewnia około 700 petabajtów pojemności pamięci i szczytową prędkość zapisu 5 terabajtów na sekundę. Całość jest energooszczędna dzięki możliwościom chłodzenia cieczą, która zapewnia cichsze centrum danych.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *