Oprogramowanie firmy Kaspersky Lab nie jest zalecane podmiotom Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa – wynika z rekomendacji, które wydał Polski Rząd. W wyniku analizy uznano, że programy Kaspersky’ego mają „negatywny wpływ na bezpieczeństwo publiczne”.
O zaleceniach Janusza Cieszyńskiego, Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa, można przeczytać w krótkim wpisie wśród aktualności KPRM. Podaje się, że rekomendacja jest wynikiem opinii wydanej przez Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa (zgodnie z art. 64 ustawy o KSC), które uznało, że oprogramowanie producenta Kaspersky Lab z siedzibą w Moskwie ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo publiczne.
Rekomendacja pojawia się po wcześniejszej deklaracji Kaspersky Lab Polska o planach zmiany nazwy i zerwaniu współpracy z firmą Kaspersky. Jak tłumaczy KPRM, oprogramowanie zostało sprawdzone przez zespół CSIRT metodą behawioralną, w wyniku czego uznano, że „użytkowanie jednego z produktów, oprogramowania antywirusowego dostarczanego przez Kaspersky Lab, stwarza znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa informacji”.
Cyfryzacja KPRM wymienia, by nie stosować w szczególności programów:
- Kaspersky Internet Security,
- Kaspersky Anti-Virus,
- Kaspersky TOTAL Security
- Kaspersky Safe Kids
Więcej szczegółów dotyczących rekomendacji dla podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa w związku z oprogramowaniem Kaspersky’ego można znaleźć w załączniku do publikacji, który ma formę pytań i odpowiedzi. Podaje się w nim m.in., że wycofanie obecnie używanego oprogramowania Kaspersky’ego powinno zostać poprzedzone szacowaniem ryzyka (zarówno w związku z samym wycofaniem lub jego brakiem), a nie zostać zrealizowane bezwzględnie i natychmiastowo.