Rząd odradza antywirusy Kaspersky’ego: “negatywny wpływ na bezpieczeństwo publiczne”

Oprogramowanie firmy Kaspersky Lab nie jest zalecane podmiotom Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa – wynika z rekomendacji, które wydał Polski Rząd. W wyniku analizy uznano, że programy Kaspersky’ego mają “negatywny wpływ na bezpieczeństwo publiczne”.

O zaleceniach Janusza Cieszyńskiego, Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa, można przeczytać w krótkim wpisie wśród aktualności KPRM. Podaje się, że rekomendacja jest wynikiem opinii wydanej przez Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa (zgodnie z art. 64 ustawy o KSC), które uznało, że oprogramowanie producenta Kaspersky Lab z siedzibą w Moskwie ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo publiczne.

Rekomendacja pojawia się po wcześniejszej deklaracji Kaspersky Lab Polska o planach zmiany nazwy i zerwaniu współpracy z firmą Kaspersky. Jak tłumaczy KPRM, oprogramowanie zostało sprawdzone przez zespół CSIRT metodą behawioralną, w wyniku czego uznano, że “użytkowanie jednego z produktów, oprogramowania antywirusowego dostarczanego przez Kaspersky Lab, stwarza znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa informacji”.

Cyfryzacja KPRM wymienia, by nie stosować w szczególności programów:

  • Kaspersky Internet Security,
  • Kaspersky Anti-Virus,
  • Kaspersky TOTAL Security
  • Kaspersky Safe Kids

Więcej szczegółów dotyczących rekomendacji dla podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa w związku z oprogramowaniem Kaspersky’ego można znaleźć w załączniku do publikacji, który ma formę pytań i odpowiedzi. Podaje się w nim m.in., że wycofanie obecnie używanego oprogramowania Kaspersky’ego powinno zostać poprzedzone szacowaniem ryzyka (zarówno w związku z samym wycofaniem lub jego brakiem), a nie zostać zrealizowane bezwzględnie i natychmiastowo.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *