Naukowcy odtworzyli w laboratorium warunki panujące w gromadach galaktyk. Dzięki laserom

Korzystając z National Ignition Facility w Lawrence Livermore National Laboratory naukowcy byli w stanie odtworzyć warunki panujące wewnątrz gromad galaktyk.

W czasie prowadzonych eksperymentów użyte zostały 192 lasery. Cała placówka NIF może wygenerować aż 500 trylionów watów mocy, co pokazuje, jak potężne są tamtejsze urządzenia. Generowana przez nie wiązka może zostać skierowana na cel mający kilka-kilkanaście milimetrów średnicy a czas jej trwania wynosi kilka miliardowych części sekundy.

Galaktyki mogą ze sobą wzajemnie oddziaływać, tworząc gromady. Droga Mleczna również jest częścią większego grona, znanego jako Grupa Lokalna. Ta z kolei wchodzi w skład supergromady Lokalnej. Na tym jednak sieć powiązań się nie kończy, ponieważ supergromada Lokalna stanowi część Laniakei. Ta ostatnia ma łączną średnicę rzędu 500 milionów lat świetlnych i zawiera około 100 tysięcy galaktyk.

Łącznie w czasie eksperymentu wykorzystano 192 lasery

Gromady galaktyk generują ogromne ilości ciepła, co z kolei warunkuje występowanie temperatur podobnych do tych, które panują w jądrze Słońca. W takich okolicznościach gaz zmienia się w plazmę złożoną z protonów i elektronów, choć zdarzają się głosy, jakoby tak wysokie temperatury wcale nie były prawdą. Gianluca Gregori z Uniwersytetu Oksfordzkiego jest zdania, iż gaz wewnątrz gromady galaktyk powinien się ochłodzić, ponieważ gromada jest… stara. Sugerowałoby to, że wraz z upływem lat obecne w niej ciepło powinno się rozproszyć, lecz obserwacje tego nie potwierdzają.

Korzystając z zestawu 192 laserów autorzy badań opublikowanych niedawno na łamach Science Advances wykonali szereg pomiarów. Doszli dzięki nim do wniosku, że w powstałej plazmie znajdują się gorące i zimne punkty. Eksperyment potwierdza też to, co sugerowały teorie: wewnątrz plazmy znajdują się splątane pola magnetyczne, które uniemożliwiają równomierne rozproszenie elektronów. To z kolei sprawia, że nie dochodzi do rozpraszania ciepła za sprawą przewodnictwa cieplnego. W planach są kolejne eksperymenty z użyciem laserów. Mają one dostarczyć informacji na temat tego, co dzieje się z gazem wewnątrz gromad galaktyk.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *