Ukraińscy specjalsi zniszczyli najnowszy rosyjski system przeciwlotniczy S-300

S-300 były najpierw radzieckie, a następnie rosyjskie i mimo swoich korzeni, nadal są wykorzystywane na służbie dzięki regularnym modyfikacjom. Te systemy rakietowe dalekiego zasięgu typu ziemia-powietrze zostały opracowane na potrzeby obrony przed samolotami i pociskami manewrującymi, więc są z oczywistych względów obecne w Ukrainie. Może więc tylko cieszyć, że wedle najnowszych doniesień z frontu ukraińskie siły specjalne zniszczyły ten najnowszy rosyjski system przeciwlotniczy S-300.

Najnowszy rosyjski system przeciwlotniczy S-300 zniszczony i przechwycony

Ukraińskie Dowództwo Sił Operacji Specjalnych „pochwaliło się” na swoim profilu zdjęciem przedstawiającym zniszczone stanowisko kierowania ogniem 30N6. To najpewniej element rosyjskiego systemu przeciwlotniczego S-300PMU-2 Favorit, czyli jednego z najnowszych wariantów S-300, które obecnie znajdują się na służbie.

Wchodząc w szczegóły, ta część systemu S-300 zdecydowanie należy do rodziny 5N63/30N6, która to z kolei jest stosowana w różnych wersjach systemów S-300P/PMU-2. Najpewniej to element 30N6E2 należący do systemu S-300PMU-2 Favorit, który jest połączeniem w jednym zarówno samego stanowiska dowodzenia, jak i wysoko zautomatyzowanej stacji radiolokacyjnej.

Odpowiada więc zarówno za przechwytywanie, jak i automatyczne śledzenie celów, ich identyfikowane oraz klasyfikowanie z nadawaniem priorytetu zestrzelenia przez naprowadzane przez nią pociski z półaktywnymi głowicami. Chociaż w wiadomości od obrońców brakuje informacji co do okoliczności zniszczenia tego systemu, jak również jego lokalizacji, to samo zdjęcie zdradza bardzo wiele. Brak szczegółów obudził jednak głosy wątpliwości, czy aby to na pewno rosyjski, a nie w rzeczywistości inscenizowany, ukraiński sprzęt.

Widać, że atak ukraińskich sił na rosyjski oddział z tym systemem został przeprowadzony w ramach zasadzki. Rosjanie nie mogli się niczego spodziewać, bo radar znajduje się w pozycji złożonej (nie był uruchomiony), a drabinka pozostała wysunięta. W ramach ataku zdecydowanie wykorzystano pociski, które spowodowały pożar (widać to po stanie kabiny i radaru), a następnie ostrzelano kabinę z broni małokalibrowej. Mimo tak daleko zakrojonych zniszczeń ta część systemu S-300 powinna odpowiedzieć na wiele pytań co do technologii stosowanej przez Rosjan.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *