Northrop Grumman prezentuje nowy pojazd księżycowy. NASA może go użyć w misji Artemis

Northrop Grumman pochwaliło się w tym tygodniu nowym pojazdem księżycowym. To Lunar Terrain Vehicle (LTV), który być może weźmie udział w misji Artemis, czyli planowanym przez NASA powrotem ludzi na Srebrny Glob. Nowy pojazd powstaje we współpracy m.in. z firmą Michelin.

NASA planuje powrót ludzi na Księżyc w ramach misji Artemis, która ostatecznie została niedawno przesunięta na 2025 r. Przedsięwzięcie pochłonie miliardy dolarów. Jeden z partnerów agencji, firma Northrop Grumman, proponuje wizję pojazdu księżycowego, który mógłby wziąć udział w tej misji.

Maszyna Northrop Grumman to pojazd księżycowy typu LTV (Lunar Terrain Vehicle), który pozwoliłby astronautom na Srebrnym Globie na pokonywanie większych odległości. Ci musieliby jednak być w skafandrach, bo nie znajdziemy tutaj zamkniętej kabiny.

Wspólnie z naszymi kolegami z zespołu zapewnimy NASA zwrotny i niedrogi projekt pojazdu, który znacznie usprawni eksplorację powierzchni Księżyca przez ludzi i roboty, aby umożliwić zrównoważoną obecność człowieka na Srebrnym Globie, a ostatecznie na Marsie – powiedział Steve Krein, wiceprezes w dziale taktycznych systemów kosmicznych Northrop Grumman

Firma współpracuje tutaj z producentem opon Michelin oraz AVL, Lunar Outpost i Intuitive Machines. To odpowiedź na prośbę NASA, która w zeszłym roku poprosiła o nadsyłanie pomysłów na załogowe pojazdy księżycowe mogące zostać wykorzystane w okolicach południowego bieguna naszego naturalnego satelity.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *