Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów


Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Bard AI z Gemini Pro po polsku

O Gemini Pro w kontekście Barda po raz pierwszy głośno zrobiło się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Wtedy to rozwinięty model AI trafił do asystenta w 170 krajach, ale… tylko w języku angielskim. Technicznie nowość trafiła do miliardów użytkowników, a jednak ogłoszenie pozostawiło pewien niedosyt.

Gigant z Mountain View 1 lutego postanowił jednak osuszyć międzynarodowe łzy i ogłosił, że od dziś Gemini Pro w Bardzie dostępny jest „we wszystkich językach, krajach i obszarach”, w których dostępne jest to narzędzie. Konkretnie chodzi tu o ponad 40 języków (w tym polski, ukraiński, a nawet gudźarati) oraz 230 państw i terytoriów.

Co wprowadzenie Gemini Pro oznacza w praktyce? Otóż jeszcze szybsze i bardziej dopasowane kontekstowo wypowiedzi, udzielane nam w języku ojczystym. Do tego zaawansowane odpowiedzi dotyczące kodowania, lepsze podsumowania treści czy jeszcze bardziej zaawansowane rozumowanie czatbota. Użytkownicy otrzymali też większe możliwości weryfikacji treści wygenerowanych przez AI. 

Google nie zapomniało też nieco się pochwalić. Jak podkreśla spółka, według niezależnych weryfikatorów Bard z Gemini Pro na pokładzie ma być obecnie jednym z najskuteczniejszych międzynarodowych czatbotów na rynku. Mówimy tu zarówno o bezpłatnych, jak i płatnych rozwiązaniach AI. W obecnym „wyścigu zbrojeń AI” między korporacjami brzmi to dość imponująco.

Lepsze obrazy w Bard z Imagen 2 – jest jedno „ale”

źródło: Google

Drugą z szumnie ogłoszonych nowości jest ulepszony silnik Imagen 2, który był dostępny jedynie dla programistów, a teraz trafia do użytkowników. Druga wersja modelu także służy do tworzenia najróżniejszych grafik wprost z poziomu interfejsu Barda lub w nowym narzędziu ImageFX. Obecnie staje się to już standardem w czatbotach, więc firmy prześcigają się teraz w poziomie zaawansowania i funkcjach generatorów obrazów. Imagen 2 ma na przykład dobrze radzić sobie z realistycznymi dłońmi i unikać artefaktów.

Twórcy nieco zabezpieczyli się też na przyszłość, bo obrazy stworzone w ten sposób są też podpisane specjalnym cyfrowym znakiem wodnym umieszczanym w treści za pomocą narzędzia SynthID. Dzięki temu maszyny są w stanie błyskawicznie wykryć treść stworzoną przez AI i odróżnić ją od dzieł ludzi. Zapewne ma to ograniczyć wykorzystywanie sztucznej inteligencji do oszustw czy fake newsów. 

Pamiętacie nasz język polski z akapitów wyżej? To zapomnijcie. Generacja obrazów w Bardzie odbywa się bowiem tylko po angielsku. Jeśli chcemy więc w pełni wykorzystać narzędzie, nie unikniemy języka Szekspira (lub szybkiej wycieczki do aplikacji tłumacza).

Źródło: Google Blog

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *