Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów


Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Bard AI z Gemini Pro po polsku

O Gemini Pro w kontekście Barda po raz pierwszy głośno zrobiło się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Wtedy to rozwinięty model AI trafił do asystenta w 170 krajach, ale… tylko w języku angielskim. Technicznie nowość trafiła do miliardów użytkowników, a jednak ogłoszenie pozostawiło pewien niedosyt.

Gigant z Mountain View 1 lutego postanowił jednak osuszyć międzynarodowe łzy i ogłosił, że od dziś Gemini Pro w Bardzie dostępny jest „we wszystkich językach, krajach i obszarach”, w których dostępne jest to narzędzie. Konkretnie chodzi tu o ponad 40 języków (w tym polski, ukraiński, a nawet gudźarati) oraz 230 państw i terytoriów.

Co wprowadzenie Gemini Pro oznacza w praktyce? Otóż jeszcze szybsze i bardziej dopasowane kontekstowo wypowiedzi, udzielane nam w języku ojczystym. Do tego zaawansowane odpowiedzi dotyczące kodowania, lepsze podsumowania treści czy jeszcze bardziej zaawansowane rozumowanie czatbota. Użytkownicy otrzymali też większe możliwości weryfikacji treści wygenerowanych przez AI. 

Google nie zapomniało też nieco się pochwalić. Jak podkreśla spółka, według niezależnych weryfikatorów Bard z Gemini Pro na pokładzie ma być obecnie jednym z najskuteczniejszych międzynarodowych czatbotów na rynku. Mówimy tu zarówno o bezpłatnych, jak i płatnych rozwiązaniach AI. W obecnym „wyścigu zbrojeń AI” między korporacjami brzmi to dość imponująco.

Lepsze obrazy w Bard z Imagen 2 – jest jedno „ale”

źródło: Google

Drugą z szumnie ogłoszonych nowości jest ulepszony silnik Imagen 2, który był dostępny jedynie dla programistów, a teraz trafia do użytkowników. Druga wersja modelu także służy do tworzenia najróżniejszych grafik wprost z poziomu interfejsu Barda lub w nowym narzędziu ImageFX. Obecnie staje się to już standardem w czatbotach, więc firmy prześcigają się teraz w poziomie zaawansowania i funkcjach generatorów obrazów. Imagen 2 ma na przykład dobrze radzić sobie z realistycznymi dłońmi i unikać artefaktów.

Twórcy nieco zabezpieczyli się też na przyszłość, bo obrazy stworzone w ten sposób są też podpisane specjalnym cyfrowym znakiem wodnym umieszczanym w treści za pomocą narzędzia SynthID. Dzięki temu maszyny są w stanie błyskawicznie wykryć treść stworzoną przez AI i odróżnić ją od dzieł ludzi. Zapewne ma to ograniczyć wykorzystywanie sztucznej inteligencji do oszustw czy fake newsów. 

Pamiętacie nasz język polski z akapitów wyżej? To zapomnijcie. Generacja obrazów w Bardzie odbywa się bowiem tylko po angielsku. Jeśli chcemy więc w pełni wykorzystać narzędzie, nie unikniemy języka Szekspira (lub szybkiej wycieczki do aplikacji tłumacza).

Źródło: Google Blog

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *