Ogromny wyciek z WhatsAppa. Do sieci trafiło 2,6 mln polskich numerów

Do internetu trafiła baza składająca się z prawie 500 mln rekordów dotyczących WhatsAppa. Z analizy wynika, że znajduje się wśród nich ponad 2,6 mln numerów telefonów polskich użytkowników. Wyciek co prawda nie został oficjalnie potwierdzony, ale wydaje się prawdopodobny.

Serwis Sekurak opisuje zauważone na forum dla przestępców ogłoszenie sprzedaży prawie 500 mln danych dotyczących użytkowników WhatsAppa. Ktoś pochwalił się, że dysponuje bazą numerów telefonów użytkowników komunikatora z 84 krajów, głównie Egiptu, Włoch i USA, ale na liście znalazła się także Polska. W tym przypadku do sieci miało trafić przeszło 2,6 mln numerów telefonów.

W tym momencie nie jest jasne w jaki sposób miało dojść do wycieku. Jak podaje Sekurak, jeśli oferta jest autentyczna, dotyczy sporej części wszystkich użytkowników WhatsAppa, bo według oficjalnych danych z komunikatora korzystają miesięcznie 2 mld osób. W ofercie na forum pakiet numerów z USA został wyceniony na 7 tys. dolarów.

Sam wyciek numeru telefonu do sieci nie jest jeszcze końcem świata, jednak bez wątpienia stanowi pierwszy krok dla oszustów, którzy zechcą wykorzystać go później do innych ataków. Użytkownicy mogą się spodziewać phishignu lub spoofingu, a nie należy zapominać, że dysponując numerem telefonu ofiary i stosując stosunkowo proste ataki socjotechniczne, można nawet przejąć czyjeś konto WhatsAppa i dalej oszukiwać innych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *