Ogromny wyciek z WhatsAppa. Do sieci trafiło 2,6 mln polskich numerów

Do internetu trafiła baza składająca się z prawie 500 mln rekordów dotyczących WhatsAppa. Z analizy wynika, że znajduje się wśród nich ponad 2,6 mln numerów telefonów polskich użytkowników. Wyciek co prawda nie został oficjalnie potwierdzony, ale wydaje się prawdopodobny.

Serwis Sekurak opisuje zauważone na forum dla przestępców ogłoszenie sprzedaży prawie 500 mln danych dotyczących użytkowników WhatsAppa. Ktoś pochwalił się, że dysponuje bazą numerów telefonów użytkowników komunikatora z 84 krajów, głównie Egiptu, Włoch i USA, ale na liście znalazła się także Polska. W tym przypadku do sieci miało trafić przeszło 2,6 mln numerów telefonów.

W tym momencie nie jest jasne w jaki sposób miało dojść do wycieku. Jak podaje Sekurak, jeśli oferta jest autentyczna, dotyczy sporej części wszystkich użytkowników WhatsAppa, bo według oficjalnych danych z komunikatora korzystają miesięcznie 2 mld osób. W ofercie na forum pakiet numerów z USA został wyceniony na 7 tys. dolarów.

Sam wyciek numeru telefonu do sieci nie jest jeszcze końcem świata, jednak bez wątpienia stanowi pierwszy krok dla oszustów, którzy zechcą wykorzystać go później do innych ataków. Użytkownicy mogą się spodziewać phishignu lub spoofingu, a nie należy zapominać, że dysponując numerem telefonu ofiary i stosując stosunkowo proste ataki socjotechniczne, można nawet przejąć czyjeś konto WhatsAppa i dalej oszukiwać innych.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Menadżer haseł Norton złamany! Wyciek danych użytkowników

Znany producent oprogramowania odpowiadającego za bezpieczeństwo naszych komputerów i danych — Norton — poinformował o złamaniu zabezpieczeń usługi LifeLock, służącej m.in. do przechowywania haseł. Hakerzy mogli uzyskać dostęp do kont niektórych klientów.

Bezpieczeństwo

Każdy smartfon można podsłuchać. Wystarczy sprytny trik z akcelerometrem

Ataki bocznokanałowe to fascynująca sprawa. Przyznajcie, pomysły takie jak wykorzystanie regulacji prędkości obrotowej wentylatorów komputera do przesyłania danych alfabetem Morse’a robią wrażenie. Oto kolejny z nich. Nie mniej zaskakujący, za to potencjalnie niebezpieczny, bo pozwala napastnikowi podsłuchiwać rozmowy. W pewnym sensie.

Oprogramowanie

Programiści wolą Linuksa od Maca. Dlaczego?

Linux wygrywa z systemem macOS wśród programistów. Kodowanie to jedno z tych zastosowań, wśród których „Pingwinek” odgrywa naprawdę dużą rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *