Ogromny wyciek z WhatsAppa. Do sieci trafiło 2,6 mln polskich numerów

Do internetu trafiła baza składająca się z prawie 500 mln rekordów dotyczących WhatsAppa. Z analizy wynika, że znajduje się wśród nich ponad 2,6 mln numerów telefonów polskich użytkowników. Wyciek co prawda nie został oficjalnie potwierdzony, ale wydaje się prawdopodobny.

Serwis Sekurak opisuje zauważone na forum dla przestępców ogłoszenie sprzedaży prawie 500 mln danych dotyczących użytkowników WhatsAppa. Ktoś pochwalił się, że dysponuje bazą numerów telefonów użytkowników komunikatora z 84 krajów, głównie Egiptu, Włoch i USA, ale na liście znalazła się także Polska. W tym przypadku do sieci miało trafić przeszło 2,6 mln numerów telefonów.

W tym momencie nie jest jasne w jaki sposób miało dojść do wycieku. Jak podaje Sekurak, jeśli oferta jest autentyczna, dotyczy sporej części wszystkich użytkowników WhatsAppa, bo według oficjalnych danych z komunikatora korzystają miesięcznie 2 mld osób. W ofercie na forum pakiet numerów z USA został wyceniony na 7 tys. dolarów.

Sam wyciek numeru telefonu do sieci nie jest jeszcze końcem świata, jednak bez wątpienia stanowi pierwszy krok dla oszustów, którzy zechcą wykorzystać go później do innych ataków. Użytkownicy mogą się spodziewać phishignu lub spoofingu, a nie należy zapominać, że dysponując numerem telefonu ofiary i stosując stosunkowo proste ataki socjotechniczne, można nawet przejąć czyjeś konto WhatsAppa i dalej oszukiwać innych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *