Przypadki SMS Factory w Polsce! Ostrzeżenie CERT Orange

CERT Orange opisuje szczegóły działania szkodliwego oprogramowania SMS Factory, którego przypadki niedawno wykryto także w Polsce. W skrócie chodzi o malware, który w tle i bez świadomości użytkownika wysyła wiadomości SMS Premium oraz dzwoni na płatne numery telefonów.

Opis sprawy na blogu CERT Orange zaczyna się od odwołania do oszustwa z połowy listopada, kiedy to ktoś za pośrednictwem WhatsAppa deklarował możliwość wygrania nagrody w loterii Milki po rozesłaniu danej wiadomości do 20 osób. Tutaj rzecz sprowadzała się do wygenerowania kosztów poprzez wysyłanie odpowiedzi na pytania na zagraniczny numer kontaktowy. Orange opisuje sprawę na przykładzie wysłania w tle 190 SMS-ów do Egiptu, z których przestępca zarabia nawet połowę.

Świeższy przypadek dotyczy natomiast oprogramowania identyfikowanego jako SMS Factory, które w praktyce jest głównym problemem powiązanym z wykorzystywanymi domenami do wcześniejszego oszustwa “na Milkę”. Kiedy Orange je zablokował, okazało się, że część adresów była także wykorzystywana do regularnego przekazywania innych danych i masowej wysyłki SMS-ów. W efekcie udało się ustalić inne domeny wykorzystywane do instalacji fałszywego oprogramowania, które w przypadku klientów Orange jest już blokowane.

CERT Orange podaje, że w niektórych przypadkach fałszywy link rozsyłany przez komunikatory prowadzi najpierw do pobrania aplikacji dla dorosłych, a później do Google Play, gdzie oferowana jest aplikacja do pobierania filmów, którą zainstalowano już ponad 50 mln razy. Teoretycznie nie robi nic złego, ale Orange zwraca uwagę, że program bardzo spowalnia smartfon, w tle skanując urządzenie na wszelkie możliwe sposoby. Szczegóły jego działania są nadal analizowane.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *