Opancerzony pojazd bojowy KF41 Lynx ma kompozytowe gąsienice gumowe!

Niemiecka firma Rheinmetall ogłosiła zakończenie testów swojego słynnego BWP (Bojowego Wozu Piechoty) w postaci KF41 Lynx, którego podstawowe gąsienice stalowe wymieniono na ich nowocześniejsze odpowiedniki z gumowego kompozytu (CRT) firmy Soucy. Z tej okazji poinformowano, ile zyskał opancerzony pojazd bojowy KF41 Lynx z kompozytowymi gąsienicami gumowymi.

Właśnie wyposażono pojazd bojowy KF41 Lynx w kompozytowe gąsienice gumowe (CRT)

Test zrealizowano na potrzeby australijskiego programu Mounted Close Combat Capability LAND 400, który doczekał się już trzeciej fazy. Ten miał na celu określić, co dokładnie można zyskać przy wymianie stalowych gąsienic pojazdów KF41 Lynx na rzecz tych nowocześniejszych. Trudno bowiem nazwać inaczej Composite Rubber Track (CRT), czyli kompozytowe gąsienice gumowe, które dostarczyła spółka Soucy International.

Po podmianie gąsienic z jednego typu na drugi, a następnie z powrotem, udowodniono, że KF41 Lynx może sięgnąć po oba rodzaje, a sam test zademonstrował, czego dokładnie można oczekiwać po CRT, a oczekiwać można wiele. Te gąsienice względem stalowych są lżejsze i to aż o połowę, co otwiera furtkę do ułatwienia transportu powietrznego oraz zmniejszenia ogólnych kosztów eksploatacyjnych przez całą służbę. To ostatnie jest spowodowane znacznym uproszczeniem ich obsługi względem tradycyjnych gąsienic.

Same w sobie CRT są rozwijane od dobrych 15 lat i mogą stanowić element układu napędowego w pojazdach o masie od 4 do 42 ton. Same w sobie są odporne na wysokie temperatury i ogień, a nawet detonację min na poziomie trzecim (STANAG 4569). Względem stalowych są cichsze podczas pracy (o 13,5 dB) i generują mniej wibracji o 70%.

Kilka komentarzy na temat testu udzielił Gary Stwart, czyli dyrektor zarządzający oddziałem Rheinmetall Defence Australia (via Australian Defence). Ten najważniejszy dotyczy samego zastosowania obu gąsienic, bo sukces tych z gumowego kompozytu nie oznacza, że stalowe warianty pójdą w zapomnienie.

Oba systemy gąsienic mają swoje zalety i chociaż to do użytkownika końcowego należy określenie, czy najbardziej odpowiednia jest gąsienica stalowa, czy kompozytowa, elastyczność projektu Lynx, który można skonfigurować, zapewnia największą elastyczność w obronie

– powiedział Stewart.

Ważący 44 tony KF41 Lynx przyjmuje na pokład trzyosobową załogę i do ośmiu żołnierzy. Jego stosunek mocy do masy wynosi 26 do 1, a po stronie uzbrojenia może sięgnąć m.in. po wieżyczkę Lancera 2.0 z działem automatycznym 35 mm.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *