Oszustwo „na Orlen”. Przestępcy obiecują łatwe pieniądze. Zaczyna się od niewinnej ankiety

Cyberprzestępcy sięgają po coraz wymyślniejsze metody oszustw. Jedną z nich jest wykorzystanie znanych postaci lub marek do uwiarygodnienia przestępczego procederu. Przykładem takich działań jest scam, wykorzystujący popularność koncernu Orlen.

„Poprzez ankietę będziesz miał szansę na zdobycie 2000 zł” – taki wstęp bez wątpienia brzmi intrygująco, zwłaszcza dla nieco mnie ostrożnych użytkowników. Widzi go osoba, która kliknęła w link, przesłany na Messengerze albo WhatsAppie przez kogoś znajomego.

Ponieważ wiadomość z linkiem dostajemy od kogoś, kogo znamy, nasza czujność może zostać uśpiona. Cyberprzestępcy przekierowują w ten sposób na stronę, która swoim wyglądem do złudzenia przypomina internetowy serwis marki Orlen, z nielegalnie użytym logo koncernu.

Strona zawiera informację o możliwości wygranej i prostą ankietę. Jak zwraca uwagę serwis Niebezpiecznik, ankieta pełni funkcję kolejnego uwiarygodnienia akcji – 2000 zł mamy dostać nie za darmo, ale za odpowiedzi na pytania. Wiarygodność mają budować także entuzjastyczne komentarze, zamieszczone pod ankieta przez osoby takie, jak Łucja Faworyta czy Jameson Oliviera.

Sposób na wyłudzenie danych

Ankieta składająca się z kilku banalnych pytań kończy się prośbą o rozesłanie informacji o niej do 20 znajomych osób za pomocą Messengera albo WhatsAppa – to w ten sposób, bez potrzeby przejmowania czy infekowania kont, cyberprzestępcy polują na kolejne ofiary.

Po tym etapie następuje przekierowania do kolejnej ankiety, a dopiero po niej właściwa część ataku, w postaci formularza rejestracyjnego wniosku o wypłatę gotówki. Czyli – w praktyce – miejsca wyłudzenia danych osobowych.

Te są następnie przekazywane różnym serwisom i programom partnerskim, gdzie służą do rozsyłania spamu i są wykorzystywane w różnych programach partnerskich (na co wyrażamy zgodę zaznaczając odpowiednie rubryki w formularzu). I jeśli na tym się skończy, będziemy mogli mówić o szczęściu, bo tylko od przestępców zależy, do czego tak naprawdę będą wykorzystywali wyłudzone w ten sposób dane.

Oszustwo „na Orlen”

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza próba oszustwa, wykorzystującego markę Orlen. Kilka miesięcy temu polski koncern, wraz z wizerunkami prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, został wykorzystany w roli zachęty do inwestowania.

Cała akcja była mistyfikacją, mającą na celu wyłudzenie pieniędzy od nieostrożnych „inwestorów”, a jej popularność była na tyle duża, że Orlen przygotował wówczas specjalne materiały edukacyjne, informujące o mechanizmach, wykorzystywanych przez cyberprzestępców do wyłudzania danych i pieniędzy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *