Indie mogą już ,,niszczyć cele w pionie”. Pocisk VL-SRSAM z powodzeniem zniszczył cel powietrzny

23 sierpnia miał miejsce kolejny test znanego w ostatnim czasie indyjskiego pocisku VL-SRSAM. Przeprowadziła go Indyjska Organizacja Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) we współpracy z państwową marynarką wojenną.

Indyjski pocisk VL-SRSAM zdołał zniszczyć cel powietrzny w niedawnym teście

Test został przeprowadzony z okrętu indyjskiej marynarki wojennej przeciwko szybkiemu bezzałogowemu celowi powietrznemu głównie w celu zademonstrowania zdolności pocisku do pionowego startu. Podczas próby inżynierowie wykorzystali szereg czujników do badania toru lotu oraz parametrów wydajności pocisku. Wykorzystywali do tego radar, elektro-optyczny system śledzenia (EOTS) i wbudowane w VL-SRSAM systemy telemetryczne.

Udany test jest o tyle ważny, że pocisk VL-SRSAM został zaprojektowany i opracowany przez indyjską DRDO. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie nowy, bo bazuje na pocisku powietrze-powietrze Astra Mark 1. Różni się od niego za sprawą czterech krótkich stateczników, które uzupełnia dodatkowym łopatkowym sterowaniem wektorem ciągu. Te pierwsze stabilizują pocisk w locie, a drugie umożliwiają szybki czas reakcji po pionowym starcie.

Warto podkreślić, że VL-SRSAM, to skrót od angielskiego Vertical Launch – Short Range Surface to Air Missile. To oznacza nic innego, jak pocisk ziemia-powietrze krótkiego zasięgu, który swoją podróż do celu rozpoczyna z pionowej wyrzutni. Wyposażono go w aparaturę, umożliwiającą inercyjne naprowadzanie w połowie lotu do celu oraz system aktywnego naprowadzania radarowego w fazie końcowej.

Podczas lotu pocisk otrzymuje również nieustannie aktualizację kursu, dzięki funkcji LOBL i LOAL, czyli obierania celu przed i po starcie. Szczegóły specyfikacji i możliwości VL-SRAM sprowadzają się do 50-kilometrowego zasięgu, pułapie lotu rzędu 15 kilometrów i maksymalnej prędkości rzędu 4,5 Macha.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *