Przestępcza klika Putina zamawia SI. Wyśledzi w sieci niepożądane przez nich treści

Rosysjki regulator mediów Roskomnadzor zamówił oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które będzie wykrywało w sieci materiały uważane za niedozwolone. Biorąc pod uwagę podpisaną przez Władimira Putina ustawę o “fake newsach”, narzędzie będzie zapewne śledziło również treści potępiające wojnę w Ukrainie.

Jak wynika z oficjalnych komunikatów, oprogramowanie ma korzystać z sieci neuronowych. Nielegalne treści, które będą śledzone za pomocą sytemu to – zdaniem Rosjan – m.in. wezwania do działań antypaństwowych, propaganda homoseksualizmu, materiały o charakterze terrorystycznym oraz instruktaże dot. produkcji narkotyków.

System oparty na SI nazwano “Oculus”, a jego produkcję powierzono rosyjskiej firmie Execution RDS. Oprogramowanie ma zostać dostarczone do 12 grudnia, za co wykonawca otrzyma 57,7 mln rubli (równowartość ponad 4,4 mln zł).

Zgodnie z warunkami umowy, wykonawca musi nie tylko stworzyć sieć neuronową, czyli samouczący się system komputerowy oparty na elementach sztucznej inteligencji, ale także przekazać klientowi zestawy danych w celu przeszkolenia systemu do wyszukiwania i rozpoznawania zabronionych informacji – opisuje plany Rosjan serwis Biełsat.

System ma docelowo analizować 200 tys. obrazów dziennie, co daje dwie klatki lub zdjęcia na sekundę. Zgodnie z dokumentacją techniczną “Oculus” będzie przetwarzać w czasie rzeczywistym obrazy i filmy, czaty i materiały z komunikatorów, adresy URL oraz inne dane pod kątem informacji uważanych za zabronione. Program ma wyszukiwać zakazane treści nie tylko w formie tekstowej, ale także w “scenach, zestawieniach obiektów, kompozycjach obrazów, twarzach, statyce oraz dynamice ruchu”.

Należy nadmienić, że sami Rosjanie mają jednak wątpliwości, czy za tak niską kwotę uda się rozwinąć zaawansowany system oraz czy producent zdoła dotrzymać terminuSerwis internetowy rosyjskiego dziennika “Kommiersant” zauważa, że stworzenie programu opartego na sztucznych sieciach neuronowych zajmuje zwykle znacznie więcej czasu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *