Oszustwo ,,na zdalny pulpit” w gminie Rytwiany

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Staszowie zgłosiła się 46-letnia mieszkanka gminy Rytwiany, która poinformowała policjantów, że padła ofiarą oszustów. W miniony poniedziałek do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku, który poinformował, że dzwoni w sprawie próby włamania na jej rachunek bankowy. Aby jeszcze bardziej wzbudzić zaufanie polecił rozmówczyni, aby ta w przeglądarce internetowej sprawdziła numer, z którego dzwoni i upewniła się, że to na pewno telefonuje pracownik banku. Następnie sprawca przełączył 46- latkę do drugiego rozmówcy, który polecił zainstalowanie aplikacji do zdalnej kontroli, po czym poprosił, by zalogowała się do serwisu bankowości elektronicznej. Na koniec rozmowy powiedział, aby przez pewien czas nie logowała się na swoje konto bankowe. Tak też zrobiła, a w międzyczasie na jej telefon komórkowy przyszły dwie wiadomości z banku, z których wynikało, że wykonane zostały dwie transakcje wychodzące. Po zakończonej rozmowie mieszkanka gminy Rytwiany zadzwoniła do swojego banku. Wówczas dowiedziała się, że z jej konta zrealizowane zostały dwa przelewy na kwotę bliską 12500zł.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności! Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła jak i nie polecają instalowania aplikacji do zdalnej kontroli. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować policję.

źródło: https://swietokrzyska.policja.gov.pl/

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Menadżer haseł Norton złamany! Wyciek danych użytkowników

Znany producent oprogramowania odpowiadającego za bezpieczeństwo naszych komputerów i danych — Norton — poinformował o złamaniu zabezpieczeń usługi LifeLock, służącej m.in. do przechowywania haseł. Hakerzy mogli uzyskać dostęp do kont niektórych klientów.

Bezpieczeństwo

Każdy smartfon można podsłuchać. Wystarczy sprytny trik z akcelerometrem

Ataki bocznokanałowe to fascynująca sprawa. Przyznajcie, pomysły takie jak wykorzystanie regulacji prędkości obrotowej wentylatorów komputera do przesyłania danych alfabetem Morse’a robią wrażenie. Oto kolejny z nich. Nie mniej zaskakujący, za to potencjalnie niebezpieczny, bo pozwala napastnikowi podsłuchiwać rozmowy. W pewnym sensie.

Oprogramowanie

Programiści wolą Linuksa od Maca. Dlaczego?

Linux wygrywa z systemem macOS wśród programistów. Kodowanie to jedno z tych zastosowań, wśród których „Pingwinek” odgrywa naprawdę dużą rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *