Oto pierwsze myśliwce Gripen E. Trafią do brazylijskiego i szwedzkiego lotnictwa.

24 listopada Saab Defence and Security zorganizował wyjątkowe spotkanie z przedstawicielami z Brazylii i Szwecji. Wyjątkowe, bo dotyczyło prezentacji w zakładach Linköping-Vårdsberg, która obejmowała pierwsze myśliwce Gripen E, a dokładniej mówiąc JAS 39E Gripen. Nastąpiło to m.in. po kwietniowych testach w 2020 roku, w którym te samoloty bojowe sprawdzono w niskich temperaturach.

Saab wyprodukował pierwsze myśliwce Gripen E w seryjnym procesie. Pokazał je w akcji i przekazał dwóm swoim klientom

Gripen E został zaprojektowany jako ulepszona wersja wielozadaniowego myśliwca Gripen C/D. Kiedy jego dostawy nabiorą tempa, zacznie wypierać z floty szwedzkich sił powietrznych jednomiejscowe JAS 39C oraz dwumiejscowe JAS 39D. Jeśli idzie o lotnictwo brazylijskie, w nim zastąpi flotę Northrop F-5E/F Tiger. Brazylia zamówiła bowiem 2014 października za 5,4 miliardów dolarów 28 jednomiejscowych wersji F-39E oraz 8 dwumiejscowych szkolno-bojowych F-39F. Szwecja z kolei zamówiła 60 JAS 39E Gripen. Są szanse, że Gripen E trafią też do Kanady oraz Finlandii.

Wspomniane spotkanie połączono z prezentacją pierwszych sześciu seryjnie wyprodukowanych myśliwców Gripen E. Firma Saab rozpoczęła tym samym fazę seryjnej dostawy tych nowoczesnych myśliwców dla brazylijskich i szwedzkich sił powietrznych. Cztery z nich trafią do Força Aérea Brasileira, a pozostałe dwa do Svenska flygvapnet.

,,Rozpoczęcie fazy seryjnej dostawy tych czterech samolotów dla brazylijskich sił powietrznych i dwóch dla szwedzkich sił powietrznych jest niezwykle ważnym osiągnięciem programu Gripen. To pokazuje, że mamy dojrzały produkt i wywiązujemy się z zobowiązań umownych. To wszystko było możliwe dzięki naszym inteligentnym sposobom pracy, innowacyjnym technologiom produkcji i ścisłej współpracy z klientami.”

– powiedział prezes i dyrektor generalny Saaba Micael Johansson.

Podczas spotkania przedstawiciele nie tylko mogli obejrzeć pokaz lotniczy z udziałem samolotów obu sił powietrznych, ale też rzucić okiem na nowy symulator misji i samoloty testowe. Dla przypomnienia, jednomiejscowe Gripeny E są powiększone w stosunku do Gripenów C i cechują się m.in. większym zasięgiem, ładunkiem użytecznym, potężniejszym silnikiem GE F414G i radarem z aktywnie elektronicznie skanowanym szykiem antenowym i nowej klasy elektroniką pokładową. Z kolei dwumiejscowe Gripeny F sięgają po to samo, co Gripeny E, ale posiadają dodatkowe przystosowanie do możliwości rażenia naziemnych celów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *