Para zainfekowała komputery w Media Markt. Wykorzystała je do kopania kryptowalut!

Ta para hiszpańskich kochanków to Bonnie i Clyde na miarę XXI wieku. Przy użyciu złośliwego oprogramowania zainfekowała komputery wystawowe w sklepach Media Markt. Wykorzystali ich moc obliczeniową do kopania kryptowalut.

Policja aresztowała w Tarragonie w Hiszpanii kobietę i mężczyznę, którzy są oskarżeni o zhakowanie co najmniej 16 komputerów w oddziałach domu towarowego El Corte Inglés oraz MediaMarkt. Cyberprzestępcy instalowali na urządzeniach oprogramowanie Nicehash do wydobywania kryptowalut oraz aplikację Anydesk do zdalnego dostępu.

– Oprogramowanie do kopania kryptowalut przejmuje moc obliczeniową komputera, często atakując karty graficzne, pochłaniając jego zasoby. Jednak proces ten może być kosztownym biznesem, ponieważ wykonanie milionów obliczeniowych w celu wydobycia cyfrowej waluty wymaga dużych ilości energii. Poza tym komputer przejęty przez hakerów pracuje wolniej ze względu na obciążenie procesora – wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Personel sklepu MediaMarkt odkrył naruszenie bezpieczeństwa po tym, jak dostrzegł, że wystawowe komputery gamingowe pracują na pełnych obrotach. Natomiast nagrania z monitoringu ujawniły sposób działania dwójki oszustów.

Kobieta rozpraszała personel, prosząc o pomoc w uruchomieniu laptopa, który ostatecznie kupiła w sklepie. Tymczasem jej partner wkładał pamięć USB do docelowych komputerów i instalował oprogramowanie do wydobywania kryptowalut oraz zdalnego dostępu. Kamery bezpieczeństwa zarejestrowały parę odwiedzającą sklep trzykrotnie, dzięki czemu policja była w stanie zidentyfikować przestępców.

Przeszukanie domu dwójki oszustów ujawniło kilka dysków twardych, częściowo zbudowany komputer i smartfon, który był prawdopodobnie używany do kontrolowania operacji wydobywania kryptowalut przez zhakowane komputery. Hiszpańscy kochankowie zostali oskarżeni o włamanie do systemów komputerowych, oszustwa i uszkodzenia sprzętu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *