Pentagon buduje własną chmurę obliczeniową. Kontrakt trafił do czterech gigantów

Google, Oracle, Microsoft i Amazon będą miały udział w wartym 9 mld dol. kontrakcie Pentagonu na budowę sieci chmur obliczeniowych. Decyzja nastąpiła rok po oskarżeniach o upolitycznienie wcześniejszego kontraktu i przedłużającej się batalii prawnej.

Pentagon po zarzutach o upolitycznienie pierwotnego kontraktu musiał na nowo rozpocząć proces poszukiwania firm, które stworzą dla niego sieć chmur obliczeniowych – donosi amerykańska agencja prasowa Associated Press. Tym samym Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wybrał cztery firmy, które zrealizują jego zamówienie na chmurę. Wśród nich znalazły się: Google, Oracle, Microsoft i Amazon.

Chmura Pentagonu

Joint Warfighter Cloud Capability – czyli wspomniana chmura Pentagonu – ma zapewnić dostęp do jawnych, tajnych i ściśle tajnych danych dla personelu wojskowego na całym świecie. Kontrakt zostanie udzielony w częściach, a całkowity przewidywany termin zakończenia to czerwiec 2028 r., podał Pentagon w oświadczeniu.

Przewiduje się, że chmura będzie służyć jako szkielet dla nowoczesnych operacji wojskowych Pentagonu. Te w dużej mierze mają opierać się na bezzałogowych samolotach i kosmicznych satelitach komunikacyjnych. Chmura ma posłużyć jako sposób na szybkie dostarczenie informacji wywiadowczych z tych platform do żołnierzy na ziemi.

Devin Dickerson, analityk firma badawczo-doradczej Forrester, twierdzi, że przyznanie kontraktu czterem firmom zamiast jednej pokazuje “strategię wielu chmur”. Może ona poprawić pozycję przetargową Pentagonu z głównymi dostawcami chmury i ułatwić poszczególnym biurom Departamentu Obrony nabycie technologii i usług chmurowych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *