Pierwszy 5 GHz procesor AMD. Firma osiągnie magiczny poziom z Ryzen 9 6980HX

Wygląda na to, że na kilka dni przed zapowiadaną konferencją AMD na targach CES 2022 poznaliśmy wszystkie najważniejsze szczegóły na temat flagowych procesorów mobilnych typu APU nowej generacji. Największe wrażenie robi najpotężniejszy z całej rodziny Ryzen 9 6980HX, jako ten wyjątkowy, bo (formalnie) pierwszy 5 GHz procesor AMD.

Ryzen 9 6980HX zwieńczy rodzinę mobilnych wydajnych APU AMD nowej generacji. Możemy też liczyć na Ryzena 6900HX oraz Ryzena 7 6800H

Całe trio, które mamy przyjemność Wam zaprezentować, jest dosyć unikalne. Układy APU Ryzen 6000 będą bazowały na architekturze Zen 3+, czyli ulepszonych podstawach obecnych Ryzenów 5000, ale też z udziałem bardziej zaawansowanego procesu technologicznego, bo 6-nanometrowego. Co jednak najciekawsze, wspomniane procesory będą oferować to samo połączenie ośmiu rdzeni i 16 wątków.

Główne różnice sprowadzą się do iGPU, czyli wyjątkowo wydajnych zintegrowanych procesorów graficznych na bazie architektury RDNA, z czego dwa najwydajniejsze APU będą posiadać potężny układ Radeon 680M z 12 Compute Units. Na ten moment nie wiemy, jaka wersja iGPU przypadnie Ryzenowi 7 6800H, którego TDP wyniesie 45 watów, a maksymalny zegar 4,7 GHz.

Znacznie ciekawiej zrobi się przy flagowym duecie, który ma ze sobą jeszcze więcej wspólnego. Układy Ryzen 9 6980HX zapowiadają się na wyselekcjonowane procesory Ryzen 9 6900HX, które dzięki wygranej na „loterii krzemowej” będą w stanie osiągać wyższe taktowania.

Oba układy będą cechowały się TDP na poziomie 45+ watów, ale tylko Ryzen 6980HX wreszcie osiągnie poziom 5 GHz w ofercie AMD. Nie przesadzamy – do tej pory żaden stacjonarny Ryzen (patrz wyżej) nie był w stanie tego osiągnąć od razu po wyjęciu z pudełka, więc ten mobilny układ jest dosyć wyjątkowy. Ryzen 9 6900HX będzie z kolei taktowany zegarem boost rzędu 4,9 GHz.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *