Pierwszy 5 GHz procesor AMD. Firma osiągnie magiczny poziom z Ryzen 9 6980HX

Wygląda na to, że na kilka dni przed zapowiadaną konferencją AMD na targach CES 2022 poznaliśmy wszystkie najważniejsze szczegóły na temat flagowych procesorów mobilnych typu APU nowej generacji. Największe wrażenie robi najpotężniejszy z całej rodziny Ryzen 9 6980HX, jako ten wyjątkowy, bo (formalnie) pierwszy 5 GHz procesor AMD.

Ryzen 9 6980HX zwieńczy rodzinę mobilnych wydajnych APU AMD nowej generacji. Możemy też liczyć na Ryzena 6900HX oraz Ryzena 7 6800H

Całe trio, które mamy przyjemność Wam zaprezentować, jest dosyć unikalne. Układy APU Ryzen 6000 będą bazowały na architekturze Zen 3+, czyli ulepszonych podstawach obecnych Ryzenów 5000, ale też z udziałem bardziej zaawansowanego procesu technologicznego, bo 6-nanometrowego. Co jednak najciekawsze, wspomniane procesory będą oferować to samo połączenie ośmiu rdzeni i 16 wątków.

Główne różnice sprowadzą się do iGPU, czyli wyjątkowo wydajnych zintegrowanych procesorów graficznych na bazie architektury RDNA, z czego dwa najwydajniejsze APU będą posiadać potężny układ Radeon 680M z 12 Compute Units. Na ten moment nie wiemy, jaka wersja iGPU przypadnie Ryzenowi 7 6800H, którego TDP wyniesie 45 watów, a maksymalny zegar 4,7 GHz.

Znacznie ciekawiej zrobi się przy flagowym duecie, który ma ze sobą jeszcze więcej wspólnego. Układy Ryzen 9 6980HX zapowiadają się na wyselekcjonowane procesory Ryzen 9 6900HX, które dzięki wygranej na „loterii krzemowej” będą w stanie osiągać wyższe taktowania.

Oba układy będą cechowały się TDP na poziomie 45+ watów, ale tylko Ryzen 6980HX wreszcie osiągnie poziom 5 GHz w ofercie AMD. Nie przesadzamy – do tej pory żaden stacjonarny Ryzen (patrz wyżej) nie był w stanie tego osiągnąć od razu po wyjęciu z pudełka, więc ten mobilny układ jest dosyć wyjątkowy. Ryzen 9 6900HX będzie z kolei taktowany zegarem boost rzędu 4,9 GHz.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *