Pojawiły się kolejne szczegóły dotyczące układu Tensor G2 od Google

Powoli zbliżamy się do premiery tegorocznej serii Google Pixel 7, która ma nastąpić już na początku października. O ile o samych smartfonach mówi się całkiem sporo, to nadal stosunkowo niewiele wiemy o układzie Tensor G2, który ma je napędzać. Teraz pojawiło się na jego temat kilka nowych szczegółów.

Nadchodzi seria Pixel 7, napędzi ją najnowszy układ Tensor G2

Pierwsze przecieki pojawiające się na temat Tensor G2 ujawniły, że Google postanowiło pozostać przy rdzeniach procesorów X1, A76 i A55 (w konfiguracji 2+2+4), tak, jak to było w oryginalnym układzie. Dzięki pojawieniu się modelu Pixel 7 Pro w bazie Geekbench dostaliśmy potwierdzenie tych doniesień. Czy więc powinniśmy oczekiwać znacznej poprawy wydajności? Taktowanie w stosunku do poprzedniej generacji zostało nieco zwiększone, co przełożyło się na około 10 proc. wzrost wydajności w benchmarku wielu rdzeni.

W przypadku testu jednordzeniowego niestety nie ma żadnej poprawy. Warto jednak pamiętać, że Geekbench mierzy jedynie szczytową wydajność, a nie tą stałą, a ta jest przecież istotniejsza w codziennym użytkowaniu.

Jeśli zaś chodzi o dodatkowe szczegóły, tutaj przecieki wspominają, że procesor graficzny Mali-G78 MP20 zostanie podobno zamieniony na Mali-G710 , który widzieliśmy na przykład w Dimensity 9000. Ten z kolei, wedle słów producenta, jest o 20% szybszy i o 20% bardziej wydajny niż G78 w przypadku renderowania grafiki i o 35% szybszy w zadaniach uczenia maszynowego.

Wydaje się, że ulepszenia będą, bo wspomina się też o znacznej poprawie w zakresie przetwarzania obrazu czy zadań AI. Przecieki wskazują ponadto na zastosowanie w układzie nowego modemu S5300 5G firmy Samsung, który będzie oparty na NR Release 16. To obiecuje lepszą wydajność, stabilność i wydajność w porównaniu ze starszymi częściami Release 15.

Wszystko oczywiście zostanie zweryfikowane w praktyce już po październikowej premierze. Na razie Google oficjalnie nie zdradza nic na temat Tensor G2, więc wszystkie powyższe informacje pochodzą z przecieków lub opierają się na spekulacjach, więc finalnie wiele może się jeszcze zmienić.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *