Hakerska operacja GRU w Ukrainie – wsparcie rosyjskich działań wojskowych

Hakerzy, którzy mają być powiązani z GRU stoją za ostatnią kampanią wymierzoną w Ukraińców. W ramach swoich operacji podszywali się pod telekomy, aby infekować urządzenia ofiar. Zdaniem ekspertów to jeden ze sposobów wsparcia działań Rosji podczas wojny.

Rosyjska grupa „Sandworm”, która jest powiązana z Kremlem (zdaniem Stanów Zjednoczonych i m.in. ekspertów Recorded Future stanowi część wywiadu wojskowego GRU) w ostatnim czasie prowadziła kampanię, w ramach której podszywała się pod telekomy w celu infekowania ukraińskich podmiotów złośliwym oprogramowaniem.

Specjaliści Recorded Future wskazują, że od sierpnia br. zaobserwowali wzrost aktywności grupy, znanej również jako UAC-0113 (tak określą CERT-UA).

Operacja polega na np. rozsyłaniu do ofiar wiadomości phishingowych, w których treści znajdował się zainfekowany plik lub odnośnik do złośliwej witryny. Urządzenia celów były infekowane wirusami „Colibri Loader” i „Warzone RAT”.

Pierwsze wymienione oprogramowanie służy do instalowania kolejnych wirusów na zainfekowanym komputerze, minimalizując ryzyko wykrycia.

Z kolei Warzone RAT to popularne narzędzie zdalnego dostępu, które jest rozwijane od 2018 r. Pozwala na np. kradzież plików cookie, danych logowania czy zarządzanie procesami.

Hakerzy podszywają się pod firmy takie, jak m.in. Kyivstar, Datagroup czy EuroTransTelecom.

Według specjalistów kampania prowadzona przez Sandworm na Ukrainie ma na celu wsparcie rosyjskich działań wojskowych w tym kraju.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Menadżer haseł Norton złamany! Wyciek danych użytkowników

Znany producent oprogramowania odpowiadającego za bezpieczeństwo naszych komputerów i danych — Norton — poinformował o złamaniu zabezpieczeń usługi LifeLock, służącej m.in. do przechowywania haseł. Hakerzy mogli uzyskać dostęp do kont niektórych klientów.

Bezpieczeństwo

Każdy smartfon można podsłuchać. Wystarczy sprytny trik z akcelerometrem

Ataki bocznokanałowe to fascynująca sprawa. Przyznajcie, pomysły takie jak wykorzystanie regulacji prędkości obrotowej wentylatorów komputera do przesyłania danych alfabetem Morse’a robią wrażenie. Oto kolejny z nich. Nie mniej zaskakujący, za to potencjalnie niebezpieczny, bo pozwala napastnikowi podsłuchiwać rozmowy. W pewnym sensie.

Oprogramowanie

Programiści wolą Linuksa od Maca. Dlaczego?

Linux wygrywa z systemem macOS wśród programistów. Kodowanie to jedno z tych zastosowań, wśród których „Pingwinek” odgrywa naprawdę dużą rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *