Hakerska operacja GRU w Ukrainie – wsparcie rosyjskich działań wojskowych

Hakerzy, którzy mają być powiązani z GRU stoją za ostatnią kampanią wymierzoną w Ukraińców. W ramach swoich operacji podszywali się pod telekomy, aby infekować urządzenia ofiar. Zdaniem ekspertów to jeden ze sposobów wsparcia działań Rosji podczas wojny.

Rosyjska grupa „Sandworm”, która jest powiązana z Kremlem (zdaniem Stanów Zjednoczonych i m.in. ekspertów Recorded Future stanowi część wywiadu wojskowego GRU) w ostatnim czasie prowadziła kampanię, w ramach której podszywała się pod telekomy w celu infekowania ukraińskich podmiotów złośliwym oprogramowaniem.

Specjaliści Recorded Future wskazują, że od sierpnia br. zaobserwowali wzrost aktywności grupy, znanej również jako UAC-0113 (tak określą CERT-UA).

Operacja polega na np. rozsyłaniu do ofiar wiadomości phishingowych, w których treści znajdował się zainfekowany plik lub odnośnik do złośliwej witryny. Urządzenia celów były infekowane wirusami „Colibri Loader” i „Warzone RAT”.

Pierwsze wymienione oprogramowanie służy do instalowania kolejnych wirusów na zainfekowanym komputerze, minimalizując ryzyko wykrycia.

Z kolei Warzone RAT to popularne narzędzie zdalnego dostępu, które jest rozwijane od 2018 r. Pozwala na np. kradzież plików cookie, danych logowania czy zarządzanie procesami.

Hakerzy podszywają się pod firmy takie, jak m.in. Kyivstar, Datagroup czy EuroTransTelecom.

Według specjalistów kampania prowadzona przez Sandworm na Ukrainie ma na celu wsparcie rosyjskich działań wojskowych w tym kraju.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *