Powiązana z Putinem i oligarchami Hydra straciła głowę. USA nałożyły sankcje na platformę darknetową

Stany Zjednoczone ogłosiły wprowadzenie kolejnych represji. Tym razem Departament Skarbu USA poinformował o nałożeniu sankcji na Hydrę, największą rosyjską platformę darknetową, a także na giełdę kryptowalutową Garantex.

Departament Skarbu USA ogłosił, że nałożył sankcje na Hydrę, rosyjski rynek darknet po tym, jak jego serwery zostały zajęte i zamknięte przez władze niemieckie – podaje “Financial Times”. Ograniczenia dotknęły również Garantex, giełdę kryptowalutową działającą w głównej mierze poza Rosją.

Uruchomiona w 2015 roku Hydra jest największym sklepem na internetowym czarnym rynku pod względem przychodów. Platforma jest szczególnie popularna wśród cyberprzestępców, którzy za jej pośrednictwem komunikują się między sobą, szukają sposobów na pranie brudnych pieniędzy lub handel skradzionymi danymi i narkotykami.

“Globalne zagrożenia związane z cyberprzestępczością i oprogramowaniem ransomware, które pochodzą z Rosji, a także zdolność przywódców przestępczych do bezkarnego działania w tym kraju są głęboko niepokojące dla Stanów Zjednoczonych” – powiedziała Janet Yellen, sekretarz skarbu USA. “Nasze działania stanowią dziś komunikat dla przestępców, że nie mogą ukrywać się w darknecie ani na ich forach, nie mogą też ukrywać się w Rosji ani w żadnym innym miejscu na świecie” – dodała.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych stwierdził, że zarówno Hydra, jak i Garantex były wykorzystywane przez cyberprzestępców do prania milionów dolarów pochodzących z popełnianych przez nich przestępstw. Według resortu wielu z nich działa bezkarnie w Rosji lub w krajach z nią powiązanych. Sankcje przewidują, że wszystkie aktywa obu formacji będące własnością obywateli USA zostaną zamrożone, niezależnie od lokalizacji w kraju lub poza nim.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *