Powiązana z Putinem i oligarchami Hydra straciła głowę. USA nałożyły sankcje na platformę darknetową

Stany Zjednoczone ogłosiły wprowadzenie kolejnych represji. Tym razem Departament Skarbu USA poinformował o nałożeniu sankcji na Hydrę, największą rosyjską platformę darknetową, a także na giełdę kryptowalutową Garantex.

Departament Skarbu USA ogłosił, że nałożył sankcje na Hydrę, rosyjski rynek darknet po tym, jak jego serwery zostały zajęte i zamknięte przez władze niemieckie – podaje “Financial Times”. Ograniczenia dotknęły również Garantex, giełdę kryptowalutową działającą w głównej mierze poza Rosją.

Uruchomiona w 2015 roku Hydra jest największym sklepem na internetowym czarnym rynku pod względem przychodów. Platforma jest szczególnie popularna wśród cyberprzestępców, którzy za jej pośrednictwem komunikują się między sobą, szukają sposobów na pranie brudnych pieniędzy lub handel skradzionymi danymi i narkotykami.

“Globalne zagrożenia związane z cyberprzestępczością i oprogramowaniem ransomware, które pochodzą z Rosji, a także zdolność przywódców przestępczych do bezkarnego działania w tym kraju są głęboko niepokojące dla Stanów Zjednoczonych” – powiedziała Janet Yellen, sekretarz skarbu USA. “Nasze działania stanowią dziś komunikat dla przestępców, że nie mogą ukrywać się w darknecie ani na ich forach, nie mogą też ukrywać się w Rosji ani w żadnym innym miejscu na świecie” – dodała.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych stwierdził, że zarówno Hydra, jak i Garantex były wykorzystywane przez cyberprzestępców do prania milionów dolarów pochodzących z popełnianych przez nich przestępstw. Według resortu wielu z nich działa bezkarnie w Rosji lub w krajach z nią powiązanych. Sankcje przewidują, że wszystkie aktywa obu formacji będące własnością obywateli USA zostaną zamrożone, niezależnie od lokalizacji w kraju lub poza nim.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *