Procesorowe plany Intela. Firma ujawnia szczegóły procesorów Raptor Lake i Arrow Lake

Nie tylko oficjalna data premiery kart graficznych Intel Arc przestała być tajemnicą po konferencji Intela dla inwestorów. Podczas niej poznaliśmy też te procesorowe plany Intela, które obejmują szczegóły procesorów Raptor Lake i Arrow Lake.

Mówiąc dokładnie, prezentacja objęła pokaz tego, jak współpracują ze sobą 24 rdzenie, zapewniające systemowi dostęp do 32 wątków. To powód połączenia 8 rdzeni Performance (16 wątków) z 16 fizycznymi rdzeniami Efficient w ramach czterech klastrów (16 wątków). W demonstracji Intel pochwalił się działaniem funkcji Thread Director, która sprawia, że po zminimalizowaniu okna z wymagającym renderem, wszystkie wątki rdzeni Performance przestały się nim zajmować, pozostawiając w pracy wyłącznie rdzenie Efficient.

Oczywiście taka funkcja jest nam doskonale znana i spokojnie, można ją dezaktywować:

Przykładowo przy działaniu w ramach zrównoważonego planu działania, rdzenie Performance zawsze będą zajmować się priorytetowo zmaksymalizowanym programem, oddając te w tle rdzeniom Efficiency, ale przy planie Wysokiej Wydajności ten schemat działania ustanie

Co po Core 13. generacji?

Jeśli czekacie na Core 14. i 15. generacji, mogę Was uspokoić – będzie zdecydowanie warto. Te zadebiutują kolejno w 2023 i 2024 roku pod nazwą Meteor Lake i Arrow Lake, zapewniając zupełnie nowe podstawy zarówno po stronie architektury, jak i technologii produkcji. Nie tylko sięgną po bardziej zaawansowaną technologię, ale też połączą w ramach jednego pakietu różne matryce krzemowe.

W obu rodzinach poza obecnością procesora graficznego Xe-HGP, doczekamy się trzech matryc dedykowanych CPU i wyprodukowanych w technologii Intel 4 (nie Intel 7, jak obecnie), Intel 20A i N3 przez fabryki TSMC. Dziś po raz pierwszy Intel potwierdził, że Arrow Lake zastąpi Meteor Lake i spodziewamy się, że najprawdopodobniej będzie wykorzystywał tę samą platformę co Meteor Lake.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *