Procesorowe plany Intela. Firma ujawnia szczegóły procesorów Raptor Lake i Arrow Lake

Nie tylko oficjalna data premiery kart graficznych Intel Arc przestała być tajemnicą po konferencji Intela dla inwestorów. Podczas niej poznaliśmy też te procesorowe plany Intela, które obejmują szczegóły procesorów Raptor Lake i Arrow Lake.

Mówiąc dokładnie, prezentacja objęła pokaz tego, jak współpracują ze sobą 24 rdzenie, zapewniające systemowi dostęp do 32 wątków. To powód połączenia 8 rdzeni Performance (16 wątków) z 16 fizycznymi rdzeniami Efficient w ramach czterech klastrów (16 wątków). W demonstracji Intel pochwalił się działaniem funkcji Thread Director, która sprawia, że po zminimalizowaniu okna z wymagającym renderem, wszystkie wątki rdzeni Performance przestały się nim zajmować, pozostawiając w pracy wyłącznie rdzenie Efficient.

Oczywiście taka funkcja jest nam doskonale znana i spokojnie, można ją dezaktywować:

Przykładowo przy działaniu w ramach zrównoważonego planu działania, rdzenie Performance zawsze będą zajmować się priorytetowo zmaksymalizowanym programem, oddając te w tle rdzeniom Efficiency, ale przy planie Wysokiej Wydajności ten schemat działania ustanie

Co po Core 13. generacji?

Jeśli czekacie na Core 14. i 15. generacji, mogę Was uspokoić – będzie zdecydowanie warto. Te zadebiutują kolejno w 2023 i 2024 roku pod nazwą Meteor Lake i Arrow Lake, zapewniając zupełnie nowe podstawy zarówno po stronie architektury, jak i technologii produkcji. Nie tylko sięgną po bardziej zaawansowaną technologię, ale też połączą w ramach jednego pakietu różne matryce krzemowe.

W obu rodzinach poza obecnością procesora graficznego Xe-HGP, doczekamy się trzech matryc dedykowanych CPU i wyprodukowanych w technologii Intel 4 (nie Intel 7, jak obecnie), Intel 20A i N3 przez fabryki TSMC. Dziś po raz pierwszy Intel potwierdził, że Arrow Lake zastąpi Meteor Lake i spodziewamy się, że najprawdopodobniej będzie wykorzystywał tę samą platformę co Meteor Lake.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *