Procesorowe plany Intela. Firma ujawnia szczegóły procesorów Raptor Lake i Arrow Lake

Nie tylko oficjalna data premiery kart graficznych Intel Arc przestała być tajemnicą po konferencji Intela dla inwestorów. Podczas niej poznaliśmy też te procesorowe plany Intela, które obejmują szczegóły procesorów Raptor Lake i Arrow Lake.

Mówiąc dokładnie, prezentacja objęła pokaz tego, jak współpracują ze sobą 24 rdzenie, zapewniające systemowi dostęp do 32 wątków. To powód połączenia 8 rdzeni Performance (16 wątków) z 16 fizycznymi rdzeniami Efficient w ramach czterech klastrów (16 wątków). W demonstracji Intel pochwalił się działaniem funkcji Thread Director, która sprawia, że po zminimalizowaniu okna z wymagającym renderem, wszystkie wątki rdzeni Performance przestały się nim zajmować, pozostawiając w pracy wyłącznie rdzenie Efficient.

Oczywiście taka funkcja jest nam doskonale znana i spokojnie, można ją dezaktywować:

Przykładowo przy działaniu w ramach zrównoważonego planu działania, rdzenie Performance zawsze będą zajmować się priorytetowo zmaksymalizowanym programem, oddając te w tle rdzeniom Efficiency, ale przy planie Wysokiej Wydajności ten schemat działania ustanie

Co po Core 13. generacji?

Jeśli czekacie na Core 14. i 15. generacji, mogę Was uspokoić – będzie zdecydowanie warto. Te zadebiutują kolejno w 2023 i 2024 roku pod nazwą Meteor Lake i Arrow Lake, zapewniając zupełnie nowe podstawy zarówno po stronie architektury, jak i technologii produkcji. Nie tylko sięgną po bardziej zaawansowaną technologię, ale też połączą w ramach jednego pakietu różne matryce krzemowe.

W obu rodzinach poza obecnością procesora graficznego Xe-HGP, doczekamy się trzech matryc dedykowanych CPU i wyprodukowanych w technologii Intel 4 (nie Intel 7, jak obecnie), Intel 20A i N3 przez fabryki TSMC. Dziś po raz pierwszy Intel potwierdził, że Arrow Lake zastąpi Meteor Lake i spodziewamy się, że najprawdopodobniej będzie wykorzystywał tę samą platformę co Meteor Lake.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *