Putin chce pozwać Google. Powód? Promowanie fałszywych treści

Rosja znów na świeczniku i znów w kontekście mediów społecznościowych. Tym razem Roskomnadzor zamierza… pozwać Google w sprawie promowania fałszywych treści.

Jak podaje Reuters, Roskomnadzor, organ zarządzający mediami oraz siecią, przygotował już dwa pozwy przeciwko firmie Google, a także YouTube, który należy do tej firmy. Powodem miałoby być promowanie fałszywych treści. Roskomnadzor chce, by na Google nałożono karę w wysokości 8 mln rubli (ok. 393 tys. zł) lub równowartość 20 proc. rocznych dochodów firmy na terenie Rosji. Co więcej, urzędnicy nazwali też YouTube jedną z plaftorm, które mają być zaangażowane w wojnę informacyjną przeciwko Rosji.

To nie pierwszy pozew tego typu – jeszcze w ubiegłym roku Roskomnadzor chciał ukarać Alphabet oraz Meta za to, że platformy te nie usuwają treści, które Rosjanie uważają za nielegalne. Pozew złożono pod koniec ubiegłego roku – urzędnicy rosyjscy postulują karę w wysokości 5-20 proc. rocznego obrotu tych firm na terenie Rosji.

Co więcej, pomysłowość Rosjan zdaje się nie mieć granicy – teraz tamtejsi developerzy pracują nad wirtualnym sklepem NashStore, który miałby być alternatywą dla Sklepu Play. Z kolei rosyjscy hakerzy mają mieć na celowniku amerykańskie firmy energetyczne – istnieje możliwość przeprowadzenia ataku na dużą skalę.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *