Rosja wprowadza zakaz korzystania z zagranicznego oprogramowania

Od ataku Rosji na Ukrainę wiele państw i organizacji zdecydowało się nałożyć na Federację Rosyjską liczne sankcje. Część firm, również tych odpowiedzialnych za produkcję sprzętu i oprogramowania, zdecydowało się wycofać z Rosji. W odpowiedzi na te działania tamtejszy rząd ogłosił nowe prawo, zgodnie z którym zagraniczne programy będą nielegalne na terenie Federacji Rosyjskiej dla organów państwowych.

Informację o tym przekazała Nexta, białoruski, niezależny serwis informacyjny, który na Twitterze udostępnił odpowiedni dokument. Wynika z niego, że nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu administratorzy „krytycznej infrastruktury” (przede wszystkim tej powiązanej z instytucjami państwowymi) mają dopasować się do nowych regulacji, przenosząc się na oprogramowanie rosyjskie.

Jakie dokładnie? Po części pisaliśmy o tym w jednym z naszych artykułów, ale ma to oczywiście powiązanie z dążeniem Rosji do całkowitego uniezależnienia się od Zachodu w tej kwestii, co jest ambicją Kremla i podległych mu organów od wielu lat. Z tego właśnie powodu regularnie wracają informacje o RuNecie, który wbrew powszechnej opinii nie jest rosyjskojęzyczną wersją internetu, a w pełni niezależną siecią. Więcej na ten temat mówiliśmy w naszym materiale wideo.

Do wprowadzenia omawianych przepisów zostały jeszcze niecałe trzy lata, ale część regulacji związanych z nowym prawem zacznie obowiązywać już wkrótce. Od 31 marca 2022 r. w Rosji będzie zakazane kupno nowego zagranicznego oprogramowania na potrzeby działania państwowych instytucji, o ile dana osoba nie posiada stosownej zgody. Nie sprecyzowano przy tym, co trzeba zrobić, by uzyskać pozwolenie, jednak warto podkreślić, że na początku marca świat obiegła informacja, iż Rosja może zezwolić na korzystanie z pirackich systemów.

Warto dodać, że nowe prawo dotyczy tylko organów rządowych oraz „klientów państwowych w zakresie infrastruktury krytycznej”. Niewykluczone, że rząd rozszerzy zakaz również o obywateli i obywatelki, ale jak na razie brak informacji na ten temat. Z rozwiązań zachodnich firm technologicznych w zakresie oprogramowania korzysta miliony urzędników na całym świecie, również tych z Rosji. Mowa o system operacyjny Windows czy programach z pakietów Adobe czy Microsoft 365 (Word, Power Point itp.).

Oczywiście istnieje rosyjski system operacyjny (mowa o Phantom OS lub linuksowym Astra Linux), ale z pewnością nie jest on tak popularny, jak rozwiązania zachodnich producentów. Dotyczy to również innych systemów. Prawdopodobnie do tego czasu powstaną systemy stworzone z myślą o rosyjskich urzędnikach, których opracowaniem zajmą się tamtejsi developerzy. W tej sprawie również brak szczegółów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *