Rosja wprowadza zakaz korzystania z zagranicznego oprogramowania

Od ataku Rosji na Ukrainę wiele państw i organizacji zdecydowało się nałożyć na Federację Rosyjską liczne sankcje. Część firm, również tych odpowiedzialnych za produkcję sprzętu i oprogramowania, zdecydowało się wycofać z Rosji. W odpowiedzi na te działania tamtejszy rząd ogłosił nowe prawo, zgodnie z którym zagraniczne programy będą nielegalne na terenie Federacji Rosyjskiej dla organów państwowych.

Informację o tym przekazała Nexta, białoruski, niezależny serwis informacyjny, który na Twitterze udostępnił odpowiedni dokument. Wynika z niego, że nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu administratorzy “krytycznej infrastruktury” (przede wszystkim tej powiązanej z instytucjami państwowymi) mają dopasować się do nowych regulacji, przenosząc się na oprogramowanie rosyjskie.

Jakie dokładnie? Po części pisaliśmy o tym w jednym z naszych artykułów, ale ma to oczywiście powiązanie z dążeniem Rosji do całkowitego uniezależnienia się od Zachodu w tej kwestii, co jest ambicją Kremla i podległych mu organów od wielu lat. Z tego właśnie powodu regularnie wracają informacje o RuNecie, który wbrew powszechnej opinii nie jest rosyjskojęzyczną wersją internetu, a w pełni niezależną siecią. Więcej na ten temat mówiliśmy w naszym materiale wideo.

Do wprowadzenia omawianych przepisów zostały jeszcze niecałe trzy lata, ale część regulacji związanych z nowym prawem zacznie obowiązywać już wkrótce. Od 31 marca 2022 r. w Rosji będzie zakazane kupno nowego zagranicznego oprogramowania na potrzeby działania państwowych instytucji, o ile dana osoba nie posiada stosownej zgody. Nie sprecyzowano przy tym, co trzeba zrobić, by uzyskać pozwolenie, jednak warto podkreślić, że na początku marca świat obiegła informacja, iż Rosja może zezwolić na korzystanie z pirackich systemów.

Warto dodać, że nowe prawo dotyczy tylko organów rządowych oraz “klientów państwowych w zakresie infrastruktury krytycznej”. Niewykluczone, że rząd rozszerzy zakaz również o obywateli i obywatelki, ale jak na razie brak informacji na ten temat. Z rozwiązań zachodnich firm technologicznych w zakresie oprogramowania korzysta miliony urzędników na całym świecie, również tych z Rosji. Mowa o system operacyjny Windows czy programach z pakietów Adobe czy Microsoft 365 (Word, Power Point itp.).

Oczywiście istnieje rosyjski system operacyjny (mowa o Phantom OS lub linuksowym Astra Linux), ale z pewnością nie jest on tak popularny, jak rozwiązania zachodnich producentów. Dotyczy to również innych systemów. Prawdopodobnie do tego czasu powstaną systemy stworzone z myślą o rosyjskich urzędnikach, których opracowaniem zajmą się tamtejsi developerzy. W tej sprawie również brak szczegółów.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *