Putin leci do Kaliningradu. Jego samolot ma pozłacaną toaletę

Już za kilkanaście godzin Władimir Putin uda się w podróż do obwodu kaliningradzkiego. Rosyjski prezydent poleci tam na pokładzie specjalnego samolotu, który luksusami wyprzedza niejeden pięciogwiazdkowy hotel.

  • Podobnie jak amerykańska głowa państwa, tak i Władimir Putin przemieszcza się na pokładzie specjalnego prezydenckiego samolotu
  • W przypadku Rosji jest to zmodyfikowana wersja samolotu Ił-96
  • Na pokładzie maszyny nie brakuje luksusów — od siłowni po pozłacane elementy wykończenia
  • „Latający Kreml” posiada także całą gamę rozwiązań pozwalających Putinowi rządzenie krajem z powietrza

Najważniejszy samolot Ameryki, czyli „Air Force One”, to już element popkultury. Trudno zliczyć liczbę filmów, książek, a nawet piosenek, których bohaterem był specjalny Boeing 747, który przewozi kolejnych prezydentów USA. Maszynę tego typu ma też oczywiście Rosja, bo trudno oczekiwać, aby głowa rosyjskiego imperium latała w gorszych warunkach niż jego amerykański odpowiednik. A że już 1 września Władimir Putin uda się z wizytą do Kaliningradu, jest to dobra okazja, aby zerknąć do środka „Latającego Kremla”.

Samolotem przeznaczonym do transportu najważniejszych ludzi w Rosji jest Ił-96-300PU. To mocno zmodernizowana wersja szerokokadłubowego samolotu pasażerskiego zaprojektowanego w zakładach Iljuszyna. Dokładne parametry maszyny są objęte ścisłą tajemnicą, wiadomo jednak, że zbudowano ją na tym samym płatowcu i na tych samych silnikach co wersję fabryczną. Jej zasięg to 11,5 tys. km przy pełnym załadunku i 13,5 tys. km przy częściowym obciążeniu. Maszynę napędzają też cztery turbowentylatorowe silniki PS-90A umożliwiające przemieszczanie się samolotu z prędkością 900 kilometrów na godz. Nie trzeba chyba dodawać, że spory zasięg to cecha, która jest bardzo pożądana przy odległych podróżach rosyjskich dygnitarzy.

Ciekawie rozwiązano też zarządzanie flotą Putina. Tą kwestią zajmuje się specjalna linia lotnicza powołana przez rosyjski rząd. Jej rola jest zbliżona do roli każdego operatora czarterowego: organizuje ona przeloty, dobiera załogi i współpracuje ze służbami ochrony przy prawidłowym zabezpieczeniu lotu rosyjskich VIP-ów.

Jak widzicie na zdjęciach, prezydenckie samoloty Putina to jednostki o wręcz ekstrawaganckim przepychu. Ekskluzywne obicia ze skóry i drewniane wykończenia to tutaj standard. Srebrne zastawy, jedwabne pościele czy pozłacane szczegóły (w tym deska klozetowa!) to doskonały dowód na to, że najważniejsi rosyjscy politycy są po prostu rozpieszczani. Na pokładzie prezydenckiego Iljuszyna znalazło się także miejsce dla siłowni!

Ił-96-300 w wersji PU (czyli prezydenckiej) to jednak nie tylko sam samolot. To również latające centrum dowodzenia. Nie jest więc tajemnicą, że jego wyposażenie mocno różni się od tego, które oferuje się „zwykłym” liniom lotniczym. I nie chodzi jedynie o luksusowe meble, wspaniały wystrój czy siłownię na pokładzie. Znacznie istotniejszą cechą jest zapewnienie szyfrowanej łączności radiowej, satelitarnego dostępu do środków komunikacji oraz odpowiedniego wyposażenia, które wyklucza podsłuchanie wysyłanych komunikatów. Szczegóły są oczywiście ściśle strzeżoną tajemnicą.

Na pokładzie samolotu Putina zawsze znajduje się także lekarz z wyposażeniem pozwalającym przeprowadzać podstawowe zabiegi. Załogę stanowi z kolei co najmniej trzech, a czasem nawet czterech pilotów (w liniach cywilnych jest to minimum dwóch, a przy dłuższych lotach trzech pilotów). Na pokładzie znajduje się również specjalna ochrona oraz funkcjonariusze FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa). To wszystko, żeby zachować możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Jak widzicie, prezydent Rosji lubi podróżować nie tylko komforcie, ale także w warunkach, które w praktyce pozwalają mu na normalne rządzenie krajem w trakcie lotu, np. w przypadku jakiegoś kryzysu. A takiego nie można przecież wykluczyć w obecnej sytuacji Rosji, związanej z agresją na Ukrainę i aktualnymi wydarzeniami na froncie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *