Qualcomm zaprzestał sprzedaży chipów do rosyjskich firm

Kolejne znane przedsiębiorstwo technologiczne zrywa kontakty handlowe z Rosją – tym razem jest to Qualcomm, czyli amerykański koncern znane głównie z produkcji chipów montowanych w smartfonach.

Lista koncernów technologicznych, które decydują się na zaprzestanie prowadzenia biznesu w Rosji wydłuża się z każdym kolejnym dniem. Do tej pory informację o wstrzymaniu jakiejkolwiek działalności w tym kraju przekazały takie potęgi, jak Microsoft czy Intel, a teraz dołącza kolejny znany podmiot.

Przedstawiciele firmy Qualcomm potwierdzili, że przedsiębiorstwo zdecydowało się na zakończenie sprzedaży układów SoC oraz innych produktów do rosyjskich podmiotów. Ta decyzja ma oczywiście związek z pakietem sankcji przygotowanych przez USA, które w sposób znaczący ograniczają możliwość handlu i są związane z agresją Rosji na Ukrainie.

Co ciekawe, o taki ruch prosili także przedstawiciele rządu na Ukrainie – do takiego kroku firmę wzywał chociażby Mychajło Fiedorow, tamtejszy minister ds. transformacji cyfrowej. Zauważył on, że produkty i usługi tej firmy wciąż są dostępne na terytorium Rosji. Na tę informację stanowczo zareagowała firma Qualcomm, która wprost stwierdziła, że amerykańskie sankcje wymusiły na przedsiębiorstwie wstrzymanie działalności na terenie państwa agresora.

Fiedorow podziękował przedstawicielom amerykańskiego koncernu za ten ruch, jednocześnie prosząc o wsparcie w postaci dostaw telefonów satelitarnych, które wobec problemów z łącznością pozwoliłyby skontaktować się z osobami zaginionymi czy poszkodowanymi. W tej kwestii na razie nie ma jednak oficjalnego stanowiska Qualcomma.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *